Жителите на кв. „Младеново“ в Лом протестираха с искания за ремонт на пътя, който стана причина тир да се вреже в къща в ромската махала в неделя вечерта.
Те настояват тежкотоварните автомобили да не преминават през града, държавата да ремонтира пътищата, да се поставят мантинели и да се изгради обходен път на Лом, който да поема тежкия трафик за Дунав мост 2.
При инцидента загина 33-годишен мъж, а други осем бяха ранени.
Цялостният ремонт на участъка от път ІІ-81 през град Лом е заложен в програмата на Агенция „Пътна инфраструктура” за 2017 година, отговарят от Агенция „Пътна инфраструктура“.
В пресъобщение пътната агенция признава, че пътят е в ужасно състояние и има нужда от цялостен ремонт, но пари сега няма и остава за догодина.
Отсечката от км 144+205 до км 146+643, която минава през града, е с паважна настилка с много слягания и пропадания. Въпреки многократните изкърпвания с асфалт, тя бързо се компрометира от недоброто отводняване и от натоварения трафик.
Успоредно на пътя има отводнителен канал, който е по цялата дължина на участъка, отдясно при спускането и по километража. Същият отвежда високи подпочвени и фекални води, но от години е запушен, което води до преовлажняване на основата на пътя и пропадане на настилката.
Освен това пътят е с голям надлъжен наклон с много завои. В началото на участъка има поставен знак за неравности с действие 3000 м., както и поставени знаци за ограничение на скоростта на 40 км, които често не се спазват.
Тежкотоварният трафик, който минава през града заради ремонтите на други републикански пътища в района, допълнително причинява разрушения на пътното платно.
През пролетта на 2016 г. по републиканската пътна мрежа в гр. Лом са направени машинни кръпки, запълнени са включително и най-големите пропадания, но, за съжаление, стичащата се вода и тежкото движение доведоха до ново разрушаване на пътната настилка.
През 2007-2009 г. е направена рехабилитация на път ІІ-81 от Монтана до Лом, но тогава участъкът от км 143+518 до км 146+643 е изключен от проекта за възстановяване на пътя от ръководство на АПИ тогава.
До края на 2013 г., пътят е поддържан от община Лом, съгласно действащите нормативи, тъй като участъкът попада в границите на урбанизираната територия. По тази причина и за движение по него не се изисква винетен стикер.