Широка лъка – китно родопско село с автентична архитектура

Широка лъка е село в Родопите. Намира се на около 23 км северозападно от Смолян, и на около 165 километра югозападно от Стара Загора. Обявено е за архитектурен и фолклорен резерват.

Широка лъка е китно село, много подходящо за туризъм.

[ad id=“225664″]

В Широка лъка са запазени автентични родопски къщи.

Църквата „Успение на Пресвета Богородица“ е сред местните забележителности. Иконостасът ѝ е уникален по своя стил. Предполага се, че е рисуван от ученици на братята Димитър и Захари Зограф от Самоков.

В близост до църквата се намира старото училище, построено през 1835 г.

Освен със забележителната си архитектура, Широка лъка е известна и с песните си, които са съпроводени от каба гайда. Доста от най-известните певци и гайдари на родопския фолклор са родени тук. Поради този факт през 1972 г. в селото е създадено Средно музикално училище за народни песни и инструменти.

[ad id=“263680″]

Селото се отличава със своята архитектура и е част от Стоте национални туристически обекта, Български туристически съюз. Печатът за обекта се намира в информационния център в Народно читалище „Екзарх Стефан I“.

Ежегодно в Широка лъка се провежда кукерския събор „Песпонеделник“, който събира в селото кукери и гости от цялата страна.

Носи се предание, че през турско време в селото живяла мома на име Калинка. Тя се отличавала с изключителна красота.. .Всяка сутрин преди изгрев слънце девойката ставала, измивала лицето си с изворна вода и подкарвала стадото на паша. По цял ден пасяла овцете пеейки. Калинка имала вярно куче, наречено Карабаш. То лягало в краката ѝ, премигвайки доволно. Заслушано в песента на овчарката в този момент дори стадото спирало да пасе. Малката рекичка намалявала своя ход, за да послупа мелодичните родопски песни на хубавата мома.

[ad id=“236999″]

Една сутрин Калинка извела стадото и повече не се завърнала у дома. През този ден тя била най-весела и пеела най хубавите песни. Овцете обаче от време на време жално блеели и не искали да пасат. Кучето също не било спокойно. Когато се обърнала, Калинка видяла по десетина турци с червени, обвити в бяло чалми да се спускат бързо към нея. Момата се вцепенила и не знаела какво да прави. Приближавайки я, турците започнали разярено да крещят. Калинка разбрала, че ще бъде заловена. Тя се затичала, за да се хвърли от близката пропаст, но – безуспешно. Девойка била обкръжена от развилнялата се банда. Малката рекичка започнала да бушува сърдито в коритото си, клоните на дърветта засвирили, овцете заблеяли. Далеч по склоновете на отеквали последните думи от песента на момичето, както и лаят на Карадаш. Тогава Калинка се върнала крачка назад и с насълзени очи погледнала спрялото се над нея облаче. Тихо прошепнала: „Облаче, превърни ме в камък”. Миг след това на мястото на стадото и Карабаш се появили дребни камъни, а там, където била красивата овчарка се извисил камък, подобен на стълб. Той се нарича „Момата” и до сега.

Широка лъка е китно родопско село, много подходящо за туризъм.