Средната издръжка на човек на месец в едно четиричленно семейство според КНСБ е 562 лева. Същевременно за физическото оцеляване са били необходими минимум 299 лева на месец, предаде БНТ.
През последното тримесечие на миналата година издръжката на живот отчита лек ръст. Така за месец за едно четиричленно семейство са били необходими 2 250 лева.
За същия период нагоре са тръгнали и цените на хранителните стоки.
Прагът на бедност става по- висок – за да оцелява физически на човек са му били необходими 299 лева. Още по-притеснително е, че милион и половина пенсионери у нас получават пенсия под линията на бедност.
Доход до 300 лева на човек имат 28 на сто от домакинствата. Между 300 и 560 на човек изкарват 48 %, а над 563 лева изкарва човек при 23 на сто от домакинствата.
Средната работна заплата нараства с над 7 на сто. Като в частния сектор се увеличава по-бързо. Разликата в заплащането между столицата и Видин остава огромна – 2 пъти повече получават работещите в София. За да има промяна в размера на заплатите, от КНСБ смятат, че е необходима нова политика по доходите.
„Увеличението трябва да бъде точно толкова, колкото позволява икономиката. В много от секторите ние твърдим, че икономиката произвежда два пъти повече, отколкото плаща. В някои, обаче, не е така. Сега в момента средната работна заплата може да бъде поне с 25 – 30 % по-висока, отколкото е в момента, тоест икономиката може да си позволи да плаща тези заплати. При бюджетните сиситеми – там не е точно таква картинката, а е малко по-сложна. Така че хоризонта да вдигнем за 4 години с 55 % за мен е напълно постижим“, коментира Пламен Димитров – президент на КНСБ.
10 години след членството на България и Румъния в Европйеския съюз от КНСБ представят срявнението къде сме ние и къде румънците по доходи. Ако България влиза в европейското семейство със средна заплата 220 евро и 10 години покъсно достига до 490 евро, то Румъния на прага на Евросъюза е със 100 евро по-висока средна заплата, а 10 години по-късно цената на труда достига до 670 евро.