На 25 март в 20:30 стартира „Часът на Земята“, в който да пореден път ще се включи и България и който отново ще ни накара да помислим за бъдещето на нашата планета. По данни на WWF това е най-голямата природозащитна инициатива в света, започнала през 2007 г. в Сидни, Австралия. Тя се превърна в ежегодна световна традиция през последната събота на първия пролетен месец.
Очаква се милиони потребители на енергия в различни географски ширини и тази година да се присъединят към идеята. Те ще изключат до 21:30 часа осветлението и уредите си у дома, а фасадите на знакови административни и културно-исторически сгради ще бъдат неосветени. Така хората ще останат вглъбени за 60 минути, за да помислят как с общи усилия да се пестят природните ресурси и да се защити Земята от негативните климатични промени.
Мотото на проявата в България през тази година е „Загаси светлините, отвори очи за планетата“. Призивът е към всеки човек да се замисли как с начина си на живот и с работата си може да помогне на природата и оцеляването на Земята, използвайки разумно техническите достижения. Към инициативата се присъединяват десетки български общини, централни и местни администрации, компании, организации.
По темата не са равнодушни и представителите на туристическия бизнес, който е сред водещите структуроопределящи отрасли в българската икономика. Все по-голям брой от предприемачите в сектора включват в дейността си екоиновации и енергоспестяващи технологии, методи за рационално използване на водата и другите консумативи, което е пътят на добрите практики, устойчивия туризъм и зелените програми.
Министерството на туризма насърчава всяка рационална идея, която ефективно подкрепя приложението на щадящи природата бизнес методи, както и модерни дигитални технологии. Тази политика на държавата и конкретните компании стимулира и по-високата отговорност у потребителите да съхраняват природата и туристическите забележителности, които посещават, за да могат след време отново да се върнат при тях.