Върховният административен съд отмени постановлението на Министерския съвет от януари 2017 г. минималната работна заплата да стане 460 лева. Преди тя беше 420 лева. Какво следва от това? Краткият отговор е – нищо не следва.
Решението на съда не действа със задна дата. Т.е. спокойно – никой не може да ви накара да връщате стари заплати.
Сегашната минимална заплата от 460 лева е отменена само от първа инстанция на ВАС. Решението може да бъде обжалвано в 14 дневен срок. 99,9% е сигурно, че юристите на МС ще го направят. В такъв случай старото положение (460 лв. МРЗ) важи, докато се произнесе втората инстанция. Обикновено това става 7-8 месеца, след като мине срокът за обжалване. Т.е. най-рано януари догодина, а може и по-късно.
Дотогава МС вероятно ще е приел ново постановление за минималната работна заплата (планът е тя да стане 510 лева от 1 януари 2018 г.) и ВАС ще постанови, че обжалваното решение вече не е в сила, така че няма какво да се коментира.
Малко вероятно е съдът да реши да злепостави кабинета и напук на обичайните си срокове да се събере по-рано. От това пак нищо не следва. В промеждутъка между обжалването и заседанието, кабинетът има достатъчно време да приеме ново постановление – пак за 460 лева минимална заплата и да го съгласува със синдикатите и работодателите по надлежния ред.
Цялата драма на предишното решение е именно в този надлежен ред. Правителството е трябвало да обсъди увеличението на заплатата на Тристранка, но пуснало поканите към синдикатите и работодателите само ден по-рано, а не 7 дни, както се изисква по закон.
Теоретично съществуват 2 варианта, в които е възможно 270 000 души да получат месец или два по-ниски заплати, но за тях се изисква толкова много глупост, наглост и некадърност на едно място, че дори за нашата политическа и съдебна система те са невероятни.
Единият вариант е правителството да е убедено, че втората инстанция на ВАС ще отмени решението на първата. Втората инстанция на ВАС да се събере на заседание в много кратък срок и в много неподходящ дени въпреки убедеността на правителството, да потвърди решението на първата инстанция, а правителството да няма време да свика нова тристранка и да приеме ново решение.
Този вариант е като вицът за студента, който хвърлял кибрит – ако кибритът падне на широката страна ще излезе с едното гадже, ако падне на тясната – ще излезе с другото гадже, а ако все пак остане във въздуха, ще започне да учи.
По нашите ширини обаче е възможен един четвърти вариант – някой чиновник в МС да забрави, че трябва да обжалва решението. Тогава старата заплата от 420 лева влиза автоматично в сила от 1 юни.
Не че никога не се е случвал такъв гаф, но ако този път се случи и 270 000 души получат с 40 лв. по-ниска заплата през юни, имам обосновано предположение, че лично премиерът и съотборниците му ще ритат клетия чиновник вместо топка на стадиона на Бистришките тигри.
Препечатка от Offnews.bg