Зазимяване и презимуване на сакъзчето (висящо мушкато)

При започване на застудяването в края на октомври и средата на ноември е необходимо сакъзчетата да бъдат прибрани. Добре е да използвате помещение с добра слънчева светлина и с температура около 5-6 градуса. При прибирането на сакъзчетата гледайте листата им да не са мокри и тези които са увехнали или пожълтели да се отстранят. Ако има дълги филизи ги отстранете. Когато дойде пролетта през април май изнесете сакъзчетата отвън. Ако саксията е малка е необходимо да бъдат пресадени в по-голяма и също така да бъдат изрязани разклоненията. Обикновено сакъзчетата цъфтят повече през втората година отколкото през първата. Така, че бъдете търпеливи и грижовни.
Добре е да споменем, че  стъпаловидно висящите сортове е добре да презимуват като резници, като се поливат от време на време.

Размножаване на сакъзчета:
Размножаването на сакъзчетата се извършва в периода от месец август до края на месец март. Така наречените Ф-хибриди се размножават посредством семена в периода от месец декември до месец май при почвена температура от около 20 градуса.
Ако размножавате чрез резници имайте в предвид, че те много по-лесно се вкореняват в почвата отколкото във вода. При това размножаване спазвайте следните правила:
– вземете резници от майчино растение, което е отгледано на слънчево място и няма болести и вредители по него.
– използвайте полувдървени части на сакъзчето.
– преди да ги набучите в почвата оставете резниците около 4 часа да им изсъхне изрязаното място,
– преди да ги набучите в пръста с остър нож направете кръст на дълбочина от около 0,5-1 сантиметър на отрязаното място. Така ще получите добро образуване на коренна система.
– не използвайте вкоренител. Коефициентът на полезно действие е нисък 🙂
– добро решение за съдинки за размножаването е кофички от кисело мляко.
– след засаждането поставете саксийките в умерено топло до хладно помещение.
– поливайте оскъдно през зимата.
– в края на месец февруари преместете засадените резници в по-големи саксии и ги поставете в светло помещение и при по-висока температура.
– трябва да поддържате умерена влажност в почвата.

Съвети на специалиста:
– редовно отстранявайте прецъфтелите цветове;
– поливайте редовно при израстване и умерено при големи растения;
– не позволявайте задържането на вода. Това води до различни проблеми с болести и вредители.
– торете два пъти в месеца възрастните растения.