Вижте 12 факта за времето, които ще ви оставят с отворена уста, представени от сайта physics-astronomy.
[ad id=“225664″]
1. Времето тече по-бързо за вашето лице, отколкото за краката ви (да предположим, че сте изправени). Звучи тъпо нали? Но всъщност е вярно. Айнщайновата теория за относителността гласи, че колкото по-близо сте до центъра на Земята, толкова по-бавно тече времето. Тази теория вече е изпитана и времето отмерено. На пример, в най-високата част на връх Еверест, една година ще бъде около 15 микросекунди по-кратка, отколкото на морското равнище.
2. Секундата не е това, което си мислите, че е. Технически погледнато, тя не е дефинирана като 1/60-та от една минута, а като „времетраенето на 9 192 631 770 периода на излъчването, съответстващо на прехода между двете свръхфини нива на основното състояние на атома на цезий-133 при температура от нула келвина“.
3. Учените са открили, че когато динозаврите са властвали на Земята, е имало близо 370 дни в годината. Въртенето на Земята става все по-бавно, защото гравитацията на Луната отслабва, така че дните стават все по-дълги, с около 1,7 милисекунда на век.
4. На Меркурий един ден е дълъг колкото две земни години.
5. Най-малката единица от време, като физически смисъл е „времето на Планк“. Ще ви отнема около петстотин и петдесет хиляди трилиона, трилиона, трилиона Планк време, за да мигнете един път, бързо.
6. Според физиката не съществува понятие като „сега“. Пространството и времето са течности, засегнати от гравитацията и дори вашата скорост. Айнщайн го формулира така: „За нас физиците, разграничението между минало, настояще и бъдеще е само илюзия, въпреки това упорита.“ Тъй като на светлината й отнема време, за да достигне до нас, това което виждаме всъщност е миналото. Слънцето което виждате в небето всъщност е на 8 минути и 20 секунди в миналото.
[ad id=“263680″]
7. Новите преживявания със сигурност изглежда, че се отпечатват за по-дълго време в паметта, отколкото вече познатите. Това се нарича „странен ефект“ и обяснява защо времето се чувства като течащо с по-бързи темпове с напредване на възрастта ни – защото повече неща са познати за нас.
8. Най-точният часовник, създаден някога е стронциев часовник, който е точен до секунда в продължение на 15 милиарда години.
9. Най-старият познат обект във Вселената е галактика, наречена z8_GND_5296. Тя е на 13,1 милиарда години – само около 700 милиона години по-млада от самия космос.
10. Причината часовниците да показват еднакво време във всички държави е, че това прави разписанието за влаковете по-лесно изпълнимо. До 19-ти век отделните градове задавали часовниците си по местното време за обяд, така часовниците в Бристол биха били 11 минута надзад от тези в Лондон. Това означава, че хората биха изпуснали своите влакове. Поради тази причина железопътни компании започват да използват стандартно време, базирано на това в Лондон, Великобритания. Тенденцията поставя Голямата западна железница през 1840-та.
[ad id=“236999″]
11. Времето може да бъде замразено. Далечните галактики изглежда се движат по-бързо от близките, което предполага, че Вселената се ускорява и разширява. Обичайната теория обяснява това със загадъчна сила във Вселената, известна като „тъмна енергия „. Но испански физик предлага алтернатива възможност – че далечните по-стари галактики само изглеждат, че се движат по-бързо, тъй като в миналото времето е било по-забързано. Ако той е прав, в рамките на няколко милиарда години, „всичко ще бъде замразено, като моментна снимка на един миг завинаги „.
12. От 30 юни 2015 часовникът ни е с една секунда назад. Фактът, че въртенето на Земята се забавя и затова дните стават по-дълги, означава, че нашият 24-часов работен ден е леко встрани. От време на време Международната служба за ротация на Земята, органът, който регулира астрономическо време, трябва да добавя секунда – наричена „високосна секунда“ – към нашия часовник, за да запазят нещата симетрични.