Независимо дали класифицираме новия коронавирус като пандемия, това е сериозен проблем. За по-малко от два месеца тя се е разпростряла на няколко континента.
Пандемия означава трайно и непрекъснато предаване на болестта, едновременно в повече от три различни географски региона. Пандемията не се отнася до смъртоносността на вируса, а до неговата преносимост и географско разпространение.
Това, което със сигурност имаме, е пандемия от страх. Медиите на цялата планета са захванати от коронавирус. Редно е да има дълбока загриженост и масово планиране на най-лошите сценарии. И, разбира се, последствията преминават от глобалната здравна сфера в бизнеса и политика.
Но също така е редно да не се паникьосваме. Би било погрешно да се твърди, че за COVID-19 излизат добри новини, но има причини за оптимизъм; причини да мисля, че може да има начини за ограничаване и победа на вируса. И уроци, които да научим за бъдещето.
1. Знаем какво е
Първите случаи на СПИН бяха описани през юни 1981 г. и бяха необходими повече от две години, за да се идентифицира вирусът (ХИВ), причиняващ заболяването. С COVID-19 бяха съобщени първите случаи на тежка пневмония в Китай на 31 декември 2019 г. и до 7 януари вирусът вече беше идентифициран. Геномът е достъпен на 10-ти ден.
Вече знаем, че това е нов коронавирус от група 2В, от същото семейство като SARS, който сме нарекли SARSCoV2. Заболяването се нарича COVID-19. Смята се, че е свързан с коронавирус от прилепи. Генетичните анализи потвърдиха, че има скорошен естествен произход (между края на ноември и началото на декември) и че, макар вирусите да живеят чрез мутиране, честотата му на мутация може да не е много висока.
2. Знаем как да открием вируса
От 13 януари е на разположение тест за откриване на вируса.
3. Положението се подобрява в Китай
Силните мерки за контрол и изолация, наложени от Китай, се отплащат. Вече няколко седмици броят на случаите, диагностицирани всеки ден, намалява. В други страни се извършват много подробни епидемиологични проследявания; огнищата са много специфични за районите, което може да им позволи да се контролира по-лесно.
4. 80% от случаите са леки
Заболяването не предизвиква симптоми или е леко в 81% от случаите. Разбира се, в 14% може да причини тежка пневмония, а в 5% може да стане критична или дори фатална. Все още не е ясно каква може да е смъртността. Но може да е по-ниска от някои оценки досега.
5. Хората се възстановяват
Голяма част от отчетените данни се отнасят до увеличаването на броя на потвърдените случаи и броя на смъртните случаи, но повечето заразени хора са излекувани. Има 13 пъти повече излекувани случаи от смъртта и този дял се увеличава.
6. Симптомите изглеждат леки при деца
Само 3% от случаите се срещат при хора под 20 години, а смъртността под 40 години е само 0,2%. Симптомите са толкова леки при децата, че могат да останат незабелязани.
7. Вирусът може да се унищожи лесно
Вирусът може да бъде ефективно инактивиран от повърхности с разтвор на етанол (62-71% алкохол), водороден пероксид (0,5% водороден пероксид) или натриев хипохлорит (0,1% белина), само за една минута. Честото миене на ръце със сапун и вода е най-ефективният начин да се избегне заразяване.
8. Наука е в световен мащаб
Това е ерата на международното научно сътрудничество. След малко повече от месец 164 статии могат да бъдат достъпни в PubMed на COVID19 или SARSCov2, както и много други, достъпни в хранилищата на статиите, които все още не са прегледани. Те са предварителни работи за ваксини, лечение, епидемиология, генетика и филогения, диагностика, клинични аспекти и др.
Тези статии са написани от около 700 автори, разпространени по цялата планета. Това е кооперативна наука, споделена и отворена. През 2003 г. с епидемията от SARS отне повече от година, за да достигне по-малко от половината от броя на статиите. Освен това повечето научни списания са оставили своите публикации като отворен достъп по темата за коронавирусите.
9. Вече има прототипи за ваксини
Способността ни да проектираме нови ваксини е зрелищна. Вече са над осем проекта, които търсят ваксина срещу новия коронавирус. Има групи, които работят по проекти за ваксинация
10. В момента се провеждат антивирусни опити
Ваксините са превантивни. В момента лечението на хора, които вече са болни, е важно. Вече има повече от 80 клинични проучвания, анализиращи лечението на коронавирус. Това са антивирусни средства, които са били използвани за други инфекции, които вече са одобрени и за които знаем, че са безопасни.
И накрая: Пандемията от грип от 1918 г. причини повече от 25 милиона смъртни случая за по-малко от 25 седмици. Може ли да се случи нещо подобно сега? Вероятно не; никога не сме били по-добре подготвени за борба с пандемия.