Строителите поискаха право да работят и между 14 и 16 часа

Строителните компании искат да се отмени забраната да се извършват строителни дейности между 14 и 16 ч., които сега са забранени заради изискването за тишина в часовете за следобедна почивка на граджаните. Това съобщиха след среща с премиера Бойко Борисов представители на Българската строителна камара.

Строителите казаха, че искат по-ясна регламентация, защото сега имало случаи, при които им се съставя акт при шум по време на шпакловане, например, докато нивото на уличния шум в същия момент е по-високо.

Да не се спират инфраструктурни проекти с мотив извънредното положение заради коронавируса, а напротив – да се инвестира именно в такива проекти и те да се ускорят като средство за „вдигане“ на икономиката, призова браншовата организация.

Изпълнителният директор на камарата Валентин Николов каза, че в страната има 1.6 млрд лв одобрени сгради за саниране, а финансирането на тези проекти ще осигури работни места. Предложението на камарата е да се дават не повече от два обекта на една фирма едновременно, за да се включат повече дружества в този процес. Друга идея е да се дефинира не обща цена на квадратен метър, а да се остойностяват дейностите, „за да бъдат нещата по точни и прозрачни“.

„Когато нещата се извършват правилно от технологична гледна точка и с правилните материали, а работниците са осигурени, този процес е много важен за нашето общество за намаляване на безработицата и увеличаване на потреблението“, каза Николов. Друг аргумент е, че отрасълът дава работа и на високо квалифицирани, и на неквалифицирани хора, което „ще позволи на повече хора да оцелеят с труд, а не с подаяния“. Още повече, че в момента са се върнали отчужбина над 20 000, квалифицирани да работят в бранша.

Той определи като безобразие факта, че за 40 г. страната не е успяла да довърши магистрала „Хемус“, не е модернизирала софийското Околовръстно шосе и няма нормален път до Видин.

Браншът представлява 200 хиляди заети, а и в България и в света на него се разчита за изваждане на страната от започващата икономическа криза, добави зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков. Той увери, че държавата бързо се разплаща с компаниите за възложената работа. Подчерта, че освен програмите за саниране малките и средните предприятия в сектора може да разчитат и на държавни поръчки за строителство на ВиК обекти.