Ново проучване установява, че колкото по-дълго една двойка съжителства, толкова по-малка е вероятността да сключи брак. Съвместният живот за дълъг период от време намалява вероятността двойката да остане заедно, както и шансовете да сключи брак.
Резултатите показват, че през втората или третата година от съвместния си живот в повечето случаи двойките или сключват брак или се разделят. Тези, които са живели заедно в продължение на 7 или повече години, са по-склонни да се разделят, отколкото да се оженят.
Професор Стив Маккей от Университета в Линкълн и Хари Бесон от „Marriage Foundation“ достигат до извода, че двойки, които живеят заедно по-малко от година, шансовете да останат заедно през следващите 10 години са 75 процента, ако сключат брак и само 23 процента, ако не сключат. За двойки, които са живели заедно в продължение на осем-девет години, шансовете им да останат заедно през следващите 10 години, ако са сключили брак, са до 95 процента и 42 процента, ако не са женени.
Английската организация „Marriage Foundation“ анализира данните от изследване на 25 000 възрастни британци, които между 1980 и 1990 г. са живели съвместно и резултатите от тяхното съжителство до 2000-та година.
Проучването показва, че независимо колко дълго двойките са били във връзка, 4 от 10 съжителстващи без брак са се разделили през 10-годишния период, след като са заживели заедно. Данните сочат, че колкото по-дълго двойката е живяла заедно, толкова повече вероятността да се ожени в бъдеще намалявала. 5 от 10 двойки, които са живели заедно до една година, са решили да се оженят, в сравнение с 3 от 10 двойки, които са живели заедно от десет години, пише iwoman.
Повечето от тези двойки, които са се оженили, са били заедно 10 години по-късно. Една малка част от двойките, които не са сключили брак, са останали заедно 10 години по-късно.
Изследването показва, че колкото и привлекателно да е на пръв поглед съжителството без брак шансовете за дълготрайно посвещение са три пъти по-малки, а след 3-та година от съжителството те още повече намаляват.