Живка Кехайова
Да се настроим на вълна избори, защото ще ни се наложи да отделим за това доста уикенди.
След 3 седмици, или малко повече, ако има някоя друга процедурна хватка, ще трябва да бъдат посочени датите на следващите парламентарни и на президентските избори. При положение, че Радев ще направи всичко възможно те да не са едновременно, значи ни очакват три изборни недели.
Президентските според Конституцията, трябва да се състоят не по-късно от два месеца преди края на мандата на държавния глава – 22 януари 2022 г., но и не по-рано от три месеца преди края. Следователно най-ранната дата е 24 октомври, а следващите са 31 октомври и 7 ноември. Както знаем, 7 ноември е лична дата за избор на революционери.
Най-късно президентските избори могат да са: първи тур на 14 ноември и втори на 21 ноември.
Ако наистина 46 НС успее да актуализира Бюджета след 3 седмици и бъде разпуснат веднага (10 септември), са възможни датите 10, или 17 октомври, защото насрочването на нови избори може да стане до 2 месеца след разпускането на НС.
Ако има забавяне при разпускането на парламента (почти сигурно е, ако наистина ще актуализират Бюджет) и при нежелание на президента изборите да са 2 в 1, е много вероятн да правим избори 3 седмици по ред през ноември. Така че, ще трябва да се настроим психически. За съжаление не само за изборите, а и за последствията от тях, които е малко вероятно да са чак коренно различни от сегашните.
Ако сте много заинтересовани, мога да се опитам да изчисля приблизително и кога ще са по-следващите избори, ако не се вземат в ръце партиите и не спрат да се чегъртат едни други в угода някому – не на избирателите. Вместо да работт и да се контролират взаимно като умни врагове.
Защото както виждаме политиките не могат да са коренно различни в сходна ситуация. Също като предишното правителство, служебното поръчва още 8 изтребители Ф16 – просто не шуми много около това. Също умъртвява свине заради чума – абсолютно резонно, защото няма друг начин за спиране на заразата (в момента 13 000 в Пазарджишко). Също предвижда затягане на мерките против коронавируса, плаща по същите схеми на бизнеса и социално слабите и т.н. Единствената разлика – забелязана и оповестена, между другото, от Корнелия Нинова е, че в искането си актуализация на Бюджета служебното правителство заявява 1,5 млрд. лв. за непредвидени разходи – т.е. неразписани къде и как ще се харчат пари, докато дори ГЕРБ преди това били заявили за същото едва 81 млн. лв. по нейни думи пред БНТ.
Ако съдим по последното, очевидно служебните министри са далеч по-умни и работят с много по-голям размах, може би защото са по- за кратко. По-просто казано, ако изобщо нещо трябва да иска избирателят следващия път, то е на всяка цена, с когото и да е, да бъде създадено редовно правителство, а партиите вкупом да се контролират една друга в него като се мразят толкова. Още по-добре – така корупцията и далаверите най-качествено ще бъдат ограничени.
Защо е важно да има в обозримо бъдеще редовно правителство? По много причини, но две са особено наболяли – за да има кой да носи пряка отговорност и защото някой трябва да внесе Плана за възстановяване поне не по-късно от 6-7 месеца след като другите вече си харчат парите по предназначение. В противен случай цяла Европа с основание ще се чуди идиот ли българинът като обобщено политическо понятие, или просто е мазохист и с радост си осигурява страдания.