В Япония 53 седмици бащинство при раждане на дете, в Южна Корея – 52

По данни на Световния икономически форум, Япония и Южна Корея са страните, където бащите получават най-дълга почивка от работа, когато им се роди дете. Но дори и в тези две страни бащите рядко се възползват от това си право на отпуск, тъй като в консервативните източни общества отглеждането на децата се счита все още за задължение на майката, пише actualno.com.

Японците могат да разчитат на 53 седмици бащинство, докато корейците на 52. Разликата е в процента от възнаграждението, което родителят получава за периода, в който отсъства. В Южна Корея той е около 30%, докато в Япония е двойно по-висок – 60%.

Франция, оказва се, също е сред страните, които почитат бащинството. Всеки французин има право на отпуск от 28 седмици, когато стане баща, но за този период ще получава едва ¼ от своето трудово възнаграждение.

В Люксембург пък седмиците са по-малко на брой (26), но възнаграждението е по-голямо – 40%.

Ето какво е положението и в някои други страни:

Холандия – 26 седмици, 19,3 процента от стандартното възнаграждение за периода;

Белгия – 19 седмици, 25,7 процента от възнаграждението;

Швеция – 10 седмици, 19 процента от възнаграждението;

Германия – 9 седмици, 47 процента от стандартната заплата;

Испания – 2 седмици, 100 процента от стандартната заплата;

Великобритания – 2 седмици, 20 процента от обичайното възнаграждение.

Има и страни, в които бащите не получават нито седмица отпуск, когато им се роди дете. Сред тях са САЩ, Канада, Ирландия и Турция.

В България обезщетенията заместват трудовите доходи, докато сте в отпуск – майчинство или бащинство и са за период от 410 дни за майките и 15 дни за бащите. След навършване на 6 месеца на детето, бащата може да поеме грижата и съответно паричното обезщетението от майката за остатъка до 410 дни. Обезщетението на бащите или осиновителите при 15-дневен отпуск при раждане или осиновяване на детето, се изчисляват по същия начин като при майките. Взимат се последните 18 (или колкото месеца осигурителен стаж има в България), на чиято база се изчислява среднодневната заплата, а от нея се изплащат 90 % на бащата за 15 дни. Обезщетението отново не може да бъде повече от нетното за периода или по-малко от минималната работна заплата. Когато бащата поема отглеждането на детето след навършване на 6-месечна възраст, тогава ползва остатъка от дните отпуск за майчинство до достигане на 410 дни (1-годишна възраст на детето).