„Между 1000 и 1200 лв. струвало изваждането на фалшиво ТЕЛК решение“, каза пред Нова тв директорът на ГДБОП гл. комисар Калин Стоянов.
Шефът на ГДБОП посочи, че службата разследва случая на злоупотреби с ТЕЛК-ове над година. До момента са установени около 50 случая. Установени са и хора, които са от провинцията и са се регистрирали в столицата, за да се явят пред конкретна ТЕЛК комисия.
Той обясни, че издаването на такова решение се ощетява държавата по различни начини – предоставяне на пенсия, както и различни социални услуги. ГДБОП в момента проверяват дали тази схема има „шапка”, работят и срещу други, подобни схеми.
Гл. комисар Стоянов направи коментар относно и разбитата организирана престъпна група за каналджийство. Той посочи, че този случай не е прецедент.
„Организаторите на престъпни групи, ангажирани с нелегалната миграция, са предимно граждани от страните на произход на мигрантите. Някои от тях дори придобиват статут на постоянно пребиваващи. Участници в групите са и българи, които са организирани в отделните звена и етапи на престъпната дейност. Основно у нас такива лица отговарят за логистичния процес – осигуряване на транспорт, храна, подслон“, обясни шефът на ГДБОП.
Стоянов изтъкна, че цената за предвижване от Афганистан до Германия варира между 10 000 и 12 000 евро, а транспортирането от Турция до Сърбия струва около 2000-3000 евро.