ЗАРАТА ви запознава с книгата на Стефан Саранеделчев 164 КАЗАНЛЪШКИ УЧИТЕЛИ ОТ 50-ТЕ И 60-ТЕ ГОДИНИ НА ХХ ВЕК – инж. . МИХАИЛ БРАТОВ
Един от младите учители с инженерно образование, който започна преподавателската си работа в казанлъшкия Техникум по механотехника и електротехника (ТМТЕ) в средата на 60-те години и се ползваше с любовта на учениците си бе Михаил Христов Братов.
Роден е на 6 август 1938 г. в Казанлък в занаятчийско семейство. Баща му е дърводелец, а майката – шивачка. Завършва средното си образование през 1957 г. в електротехническа паралелка на ТМТЕ. Постъпва на работа като ел. техник във ВЕЦ „Г. Димитров“ („Копринка“) и последователно завършва първо полувисше образование в Института за учители-специалисти, а след това висше образование в МЕИ (сега Технически университет) – Габрово. През 1965 г. постъпва като учител в ТМТЕ. Основните дисциплини, по които преподава са „електрообзавеждане на промишлени предприятия“ и „ел. конструктивно чертане“. Курсов ръководител е на няколко паралелки. През 1972 г. напуска учителското поприще и работи последователно като проектант в Научно-изследователския и технологичен институт (НИТИ) – Казанлък и главен енергетик на Завод 1 при „Арсенал“ АД – Казанлък, където се пенсионира.
Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – инж. ИЛИЯ ШАРКОВ
Михаил Братов бе човек, който имаше разностранни интереси и способности. Еднакво му се отдаваха, както точните, така и хуманитарните науки. Освен това, още от ученик свири на китара и има особено влечение към изобразителното изкуство. Занимава се със скулптура, както и с живопис. Семейството му дружи с Чудомир, който е чест гост в дома им. Тази дружба е предпоставка Михаил да се насочи към рисуване на картини по Чудомирови герои. Мечтата му е да следва в Художествената академия, но след несполучливо кандидатстване там се ориентира към другата си любов, която става призвание през целия му трудов път – електротехниката. Но скулптурата и рисуването остават негово хоби до последните му дни. Спомням си, че през 1966 г. той изработи бюст на Цвятко Радойнов – патрон на ТМТЕ по онова време, който бюст бе поставен в градинката, в ляво от южния вход на старата сграда по теория на училището. Друго негово хоби бе колекционирането на вицове. Колекцията му наброява 6666 броя подбрани от вестници вицове.
Инженер Михаил Братов почина на 19 декември 2005 г.
Има син – Христо Братов, завършил Техническия университет в Габрово. Той също има учителска правоспособност, но основно е работил в „Арсенал“ АД – Казанлък.
Биографичните данни на инж. Михаил Братов са предоставени от неговия син Христо Братов.
Стефан Саранеделчев е казанлъчанин, дългогодишен магистрат, чийто трудов стаж (поне по-голямата му част) преминава в Стара Загора.