Убити, безследно изчезнали или арестувани само за критика към властта. Тези снимки разкриват историите на хиляди репресирани в бившия Съветски съюз. Днес обаче вече няма кой да събира снимките.
Това са само някои от снимките, събрани по време на дългогодишната работа на правозащитната организация „Международен Мемориал“. На 28 декември Върховният съд на Русия нареди организацията да бъде закрита.
Това е една от над 800 снимки, публикувани от „Международен Мемориал“ през 90-те години. Организацията издирва данни за безбройните случаи на репресии срещу невинни хора по време на Съветския съюз.
На 29 декември Върховният съд на Русия нареди закриването на „Мемориал“ заради неспазване на закона за чуждестранните агенти. Конкретните нарушения са, че организацията е пропуснала да отбележи в няколко поста в социалните мрежи, че е обявена от властите за „чуждестранен агент“.
Решението на съда разгневи много хора в Русия, които го определят като заглушаване на гласовете, които говорят за престъпленията по време на Съветския съюз.
Събирането на снимковия архив започва още със създаването на „Мемориал“ през 1989 г. Тогава жертви на Съветския режим и техни роднини започват да изпращат свои снимки на организацията.
Целта е „да се запази паметта за трагичните страници от историята на нашата страна, да се събере историческо доказателство за държавния терор и неговите жертви, за съпротивата срещу режима и за трудното всекидневие на съветските хора“.
След съдебното решение за закриването на „Мемориал“, организацията разпространи позиция, че ще продължи своята работа. „Мемориал“ е повече от организация, дори повече от обществено движение. „Мемориал“ е необходимостта, която руснаците изпитват, да знаят истината за трагичното минало на нашата държава и за съдбата на милиони жертви. Никой не може да закрие тази необходимост“.
„Международен Мемориал“ е организацията, която стои зад Центъра за човешки права „Мемориал“, който също беше затворен със съдебно решение в последните дни на 2021 г.