През погледа на главния редактор: След две седмици и куп събития

Живка Кехайова

След две седмици отпуск и куп събития без коментар, отстранена максимално от ситуацията, днес се опитвам да погледна към проблемите в политиката ни. А те не са един и два.

На първо място, проблемът на досега управлявалата коалиция е, че времето и събитията кардинално промениха дневния ред, с който дойдоха на власт. „Конят“, който ги изведе победно на финала, бе обещаното изчегъртване на ГЕРБ и промяна на системата, която обаче не е измислена от ГЕРБ, а просто добре използвана от тях. А политическият парадокс бе, че възнамеряваха да променят въпросната система с онези, които я измислиха още преди 1989 година. И тупикът бе неизбежен. Главното обаче се оказа това, че управленската им програма олекна, защото вътрешните политически болежки се оказаха като настинка на фона на геополитическия „рак“, който се оказа, че няма как да лекуват адекватно, след като БСП не им позволяваше „химиотерапия“ и коалицията се разболя фатално.

Толкова фатално, че и отново да се съберат четиримата играчи в правителство, резултатът ще е същия, защото точно тази коалиция не може да реши по никакъв адекватен начин геополитическия проблем. Все пак направи една чудесна стъпка и една колеблива и половинчата, но все пак стъпка към цивилизацията. Първата е изгонването на 70-те, което бе ясна индикация, че не сме чак толкова безпомощни и не сме най-лесната жертва, както си мислеше Русия. Половинчатата е към откъсване на зависимостта от руските енергоносители. Първата стана възможна едва след краха на управленската коалиция, позволяваща да не се търси мнението на БСП. Доколко е радикална и радикална ли е изобщо втората, ще научим от експертите по-късно.

Вторият политически парадокс е, че абсолютно същите проблеми стоят и пред опозицията. Опозицията в лицето на ГЕРБ и ДПС се беше нахъсала на всяка цена да устои до пада на абсурдното четириколесно управление с колела, вървящи в различни посоки. Но също така ги шамароса геополитическия проблем и проумяха, че няма да я бъде тази. Колкото и да се мразят с управляващите, рано или късно ще им се наложи да повървят заедно.

И ако Петков в умопомрачение, а Рашков от злоба, не бяха се юрнали да арестуват Борисов без достатъчно доказателства… И ако Борисов бе проявил здрав политически разум, а не се бе вързал да им покаже, че не само може да ги свали от власт, а и страстно иска да не припарят повече до властта, вероятно днес – в новите условия щяхме да имаме нужното правителство, способно да отговори на геополитическия въпрос – най-важен в момента за нас, включително по отношение на битието и стандарта ни на живот в следващите десетилетия. И ако бе дал път, както бе започнал, на по-младите политици в партията си.

Уви, нито властта, нито опозицията се оказаха адекватни на времето. Съответно няма и да имаме адекватно на времето правителство. Защото големият грях на ГЕРБ е, че заради популизма си и изгодата от старата система, не посмя да я пипне и реформира поне от части – и нея, и типа държава, а беше вече наложително. Но каквито и грехове да има, евроориентацията на партията е без съмнение, въпреки Турски поток. Последният по-скоро бе отговор на натиска от САЩ и мечтата на всеки популист да е добре с всички, не и русофилия, просто защото захранката на ГЕРБ е от Европа.

Точно както „Продължаваме промяната“ пък са американска рожба, колкото и отрочета на бившата комунистическа номенклатура да има в нея. А и да не забравяме, че точно те първи имаха шанса да учат в САЩ и на Запад. Тогава интересите на САЩ и Европа не съвпадаха и САЩ отвоюваха своите.

Но доколкото в момента интересите на САЩ и Европа са сходни по отношение на геополитиката, на нашите основни опозиция и доскоро властващи, ще им се наложи поне за кратко да вървят заедно, или ще станат излишни. Дали ще го проумеят до и след изборите?

Геополитиката винаги е по-важна от вътрешните ежби. Цялата история го доказва, а България многократно пък е доказвала, че изборът й да поставя като приоритет т.н. национални каузи и вътрешни ежби, вместо геополитическия избор,  я е водел към катастрофа. Не защото е нямала дипломати, а защото задачите, поставени на тези дипломати са били априори погрешни. Дано политиците ни се освестят и го разберат, за да не ругаем пак дипломатите си.