През погледа на главния редактор: ПП, ама забранете му най-после на Кирил Петков да говори, че изборите идат

Живка Кехайова

 ПП, ама забранете му най-после на Кирил Петков да говори, че изборите идат.

И ако продължи с глупостите, резултатите хич, ама хич няма да ви харесат. Последно – успя за 5 минути да свърши две неща: да изтърси, че е против разработването на шистов газ, без да има хабер за какво говори и да направи супер реклама на ГЕРБ.

Ще почна от рекламата на ГЕРБ, че е по-кратко. Та…, заяви Петков, че ГЕРБ и лично Борисов, ДОВЕЛИ бившия държавен секретар на САЩ Майк Помпео, да лобира за шистовия газ. А целокупният български избирател досега беше убеден, че американците не долюбват ГЕРБ. Ако наистина ББ и ГЕРБ могат, ей така, да щракнат с пръсти и Помпео да дойде, тогава си струва сума ти народ да преразгледа отношението и гласуването си. Говоря за същия този народ, дето предния път гласува за ПП, щото били американски любимци, възпитаници и т.н.

Сега за шистовия газ. Няма да питам наистина ли някой мисли, че румънците са по-будали, че парламентът им не само гласува с огромно мнозинство съседите да почнат да вадят залежите си, но и почнаха. Няма да питам и наистина ли някой си мисли, че комшиите са решили да си изтровят почвата и народа, но е логично да попитам сериозно ли мислите, че ако те вадят залежи рисково на 50 км от нас, ако ние не вадим, това ще опази североизтока ни?

Ето какво мисли за Кирил Петков след изказването му един от най-големите и сериозни лобисти за ПП до вчера – Васко Начев: „Понякога само едно изречение е достатъчно, за да бъде съсипан многомесечен труд!
Подобна е ситуацията с казаното от Кирил Петков, отнасящо се до шистовия газ и как ПП били против добив на газ от шистови формации в България, защото това криело рискове. Да му се чуди човек на Кирил Петков, на какво основание прави такова глупаво изявление!? Да, да дори повече от глупаво е! Защо му трябваше да се изказва неподготвен по тема, която откровено не разбира и с подобно изказване само налива вода в мелницата на своите опоненти.
С казаното за пореден път показва, че има бели полета в неговия екип откъм потенциал. Липса на потенциал по не малко теми, една от които е проучване и добив на нефт и газ, пък било то и от шистови формации не вещае нищо добро в предстоящата надпревара.
Освен всичко друго днес Майк Помпео, представител на държавата, в която се случи точно шистовата революция по време на лекцията си у нас в прав текст сподели, че единствения ни шанс да си решим уравнението газ е да търсим собствен добив, включително и шистов газ“, допълва Начев.

Васко Начев е енергиен експерт с богат професионален опит. Работи като консултант по проучване и добив на нефт и газ в различни държави от Близкия Изток, Египет, Казахстан и последно в Индонезия. Автор е на множество статии и анализи, отнасящи се до нефтения и газов сектор както у нас, така и в международен план.

Ето и доц. Косьо Стойчев, ръководител катедра „Регионална и политическа география” към СУ „Св. Климент Охридски“. По думите му „незнанието“ е било „основният мотив не само в България, но и в цяла Европа да се откажем от шистовата технология, т.нар. хидравличен крекинг за добиване от геоложката основа. Той смята, че трябва да започне проучване на българския шелф, на Долнодунавската равнина на територията на България, с който страната ни по интелигентен начин да реши част от проблемите си, ако не на 100% с тези проучвания. „Технологията изключително много напредна за този 10-годишен период и по никакъв начин не засяга почвените хоризонти и възможността за развитие на модерно земеделие“, потвърди доц. Стойчев.

„Добивът на шистов газ в нашата страна е безопасен поради геологическите особености на българската територия и разположението на земните пластове“. Това заявяват преди време доц. Радослав Наков и проф. Кристалина Стойкова от Геологическият институт към БАН. Те допълват, че „при стриктно спазване на технологиите рискът от аварии се свежда до минимум“.

А ето и геологът Христо Казанджиев: „В САЩ поради малката дълбочина, на която се добива шистов газ, под 2 км, са възможни замърсявания. Но в България залежите са на между 3 и 4 км, а водоносните хоризонти са на около 500-1000 метра. Тази дълбочина предпазва от замърсяване водите, които са над тези пластове“ допълва експертът. През годините в Северна България са извършени над 1000 сондажа за конвенционални нефт и газ. Голяма част от тях са на дълбочина между 3 и 4 км. През цялото време не е имало нито един инцидент.

Ако Петков се уповава на руската кампания против разработването на шистов газ у нас и в Румъния от 2011-2012 година, когато бяха използвани невдяващи нищо, наплашени, протестъри – като полезни идиоти, нужни да свършат работата на много добре платените от Русия „зелени“ шефове – това е друга работа.

Така обаче направо директно подкрепя тезата, че извън общите приказки, евроатлантизмът му е просто прикритие на иначе доброто обслужване на руски интереси, което е успял да направи за изтеклите 6 месеца.

Не ми се ще да вярвам, че е така. Предпочитам, все пак, да си мисля, че е постигнал този ефект от най-обикновена липса на ориентация и услужливост към коалиционни партньори.