Имам уверението, че до края на годината резервният кабел ще бъде завършен и в началото на следващата година ще може да бъде въведен в експлоатация. Във всеки един от етапите има някакъв напредък, той не е толкова голям, колкото ми се иска, но така или иначе той не е фатален за държавата, но в никакъв случай няма да го остави, за да не бъде завършен целият обект.
От днешна дата стартираме втория етап по завършването на интерконектора.
Това каза служебният министър на регионалното развитие и благоустройство арх. Иван Шишков след срещата със строителя на междусистемната газова връзка Гърция-България, предаде БГНЕС.
Министър Шишков заяви, че както беше обещал първият етап беше завършен и пуснат в експлоатация. Той посочи, че не е особено доволен от темповете на работа, но и не е изненадан, защото е свършена много работа при първия етап и е нормално да има едно отпускане след това, но именно затова е и инициирал срещата.
„Това, което дълго се коментираше, че ние сме намерили един строителен обект завършен на 99%, към днешна дата не е завършен на 90%. Но това не означава, че не трябва да бъде завършен“, добави регионалният министър. Шишков е категоричен, че всичко, което държавата е започнала, трябва да го довърши докрай.
В четвъртък ще бъде направена още една среща, за да станат ясни конкретни срокове.
„За другите два обекта ще има един по-задълбочен анализ, защото става въпрос все пак за едно строителство, което е в природата“, посочи той с оглед на влошаването на времето, като допълни, че ще иска много ясен график.
Според министър Шишков инвеститорите са доволни от съвместната работа и очаква до няколко месеца да бъде завършен целият обект.
Дали се дължат неустойки, той обясни, че не може да каже, защото МРРБ се занимава с този обект, защото е строеж, а не, защото имаме съоръжение, годно за експлоатация.
Най-големият проблем по думите му са противоерозионните мерки, защото буквално трябва да се влиза и извършва строителство в полска територия.
Теодора Георгиева, изпълнителният директор на „Ай си Джи Би“, проектната компания, която понастоящем е оператор, потвърди, че е била ключово особено за българските потребители завършването на първия етап на 1 октомври 2022 г. Тя уточни, че държавата сериозно помага и оптичният кабел се очаква до седмици да бъде готов и да влезе в експлоатация през януари 2023 г.
„Функционирането на преноса на газ не е застрашено дори до този момент, но тъй като има резервен оптичен кабел, който е по технически проект, ние просто искаме той да бъде изпълнен от строителите, държим като възложител“, каза още Георгиева.
Тя съобщи, че преносът на газ е 1,5 милиарда киловатчаса. Шишков заключи, че строителят ще изпълни целия проект във всичките му малки детайли.