Ръководената от Лаура Кьовеши европейска прокуратура (ЕП) съобщи, че провежда мащабно разследване за измама с ДДС за над 520 млн. евро. В него са замесени „няколко мафиотски групи“ от над 10 държави и вече са издадени заповеди за арест на заподозрени.
От съобщението на ЕП става известно, че е издадена заповед за задържане на хора и в България. Свободна Европа изпрати въпроси до Националната следствена служба, която изпълнява акцията в България.
ЕП е независимата прокуратура на Европейския съюз (ЕС). Тя отговаря за разследването, наказателното преследване и предаването на съд на престъпления срещу финансовите интереси на евросъюза.
В рамките на разследването с кодовото име „Моби Дик“ се проверяват общо 195 души, замесени в над 400 дружества. По време на акция в четвъртък се извършват 160 обиска в повече от 10 държави, сред които България, Хърватия, Кипър, Чехия, Италия, Люксембург, Нидерландия, Словакия, Испания, както и държави извън ЕС.
Издадени са 7 европейски заповеди за арест на хора от България, Чехия, Нидерландия, Испания.
По информацията на БНР служители на икономическа полиция са съдействали на разследването, като са претърсени адреси в София.
За да се компенсират щетите от измамите, вече са запорирани стотици банкови сметки, недвижими имоти, луксозни автомобили и яхти.
Основните действия по операцията са съсредоточени в италианските градове Милано и Палермо, където са арестувани 43-ма души. Само в Италия са замразени 129 банкови сметки, а 192 недвижими имота са запорирани, заедно с 44 луксозни автомобила и лодки.
Според разследването хора, свързани с няколко мафиотски клана, са създали изключително печеливша схема за укриване на данъци.
Между 2020 и 2023 г. мрежа от фирми в различни европейски страни са издали фактури за продажба на лаптопи, безжични слушалки и друга техника за над 1,3 милиарда евро.
Те са се възползвали от правилата на ЕС за трансграничните сделки между държавите членки, тъй като те са освободени от данък върху добавената стойност (ДДС).
Част от фирмите са изчезнали, преди да платят дължимите данъци, а на други фиктивният ДДС по фактурите е възстановен от властите в съответните държави.