Бактерия ешерихия коли произвежда безвредно багрило за текстил, храни и козметични продукти

В текстилната индустрия широко се използват токсични синтетични багрила, които замърсяват околната среда. По тази причина учените търсят по-малко вредни природни алтернативи. Точно такава алтернатива е разработена от екип от Щатския университет на Юта в САЩ, който е открил, че бактерията ешерихия коли е в състояние да произвежда тъмносиньо багрило, познато като индигоидин, съобщи Агенция „Фокус“.

Друг вид бактерия произвежда пигмента по естествен начин, но в твърде малки количества, затова изследователите, ръководени от д-р Дзисюн Джан, са модифицирали генетично E.coli. Бактерията първоизточник на багрилото има само едно копие на гена, който го синтезира, а в ешерихия коли могат да се направят множество копия на гена, обяснява д-р Джан.

След като се произведе от бактерията, индигоидинът се обработва и пречиства, като е безопасно да се използва дори като оцветител за хранителни продукти, напитки и козметика. Щатският университет на Юта е патентовал технологията и в момента планира комерсиализацията й. Руски учени също разработват алтернатива на синтетичните багрила под формата на нетоксично мастило, въпроизвеждащо различни цветове при промяна на наноструктурата на материала, към който се прилага.