Самарското знаме – най-голямата светиня на Българското освобождение!

На 6 (18) май 1877 г. княз Николай Николаевич връчва Самарското знаме на командира на 3-та дружина на Българското опълчение подполковник Павел Калитин, който го предава на първия му знаменосец – унтерофицера от 54-ти пехотен мински полк Антон Марчин. Тогава войводата Цеко Петков, който приковава последния златен гвоздей на дръжката на знамето, казва:

„Да даде Господ това свято знаме да премине открай докрай през многострадалната българска земя. Нека нашите майки, жени и сестри да изтрият с него скръбните си очи, а след него да настане траен мир и благоденствие“.

Под диплите на Самарското знаме 3-та дружина се сражава край Стара и Нова Загора, в боевете при Шипка и Шейново. Чувството на дълг и отговорност на българските опълченци се превръща в мощна сила, която не допуска вражески ръце да се докоснат до светинята. Знамето става символ на участието на Българското опълчение в Руско-турската война. Пренесло през вековете спомена за героизма на предците ни, днес то ни дава повод да бъдем горди със славната си история.

И тази година Стара Загора ще отбележи националния празник 3-ти март с шествие и пренасяне на най-дългия трибагреник. В 10,30 часа, от площада пред Общината, походът с 300-метровото знаме ще премине по старозагорските улици, а кулминацията е издигането му на Мемориалния комплекс „Бранителите на Стара Загора“.

Начело на празничното шествие отново ще бъде репликата на Самарското знаме, носена от представители на Прабългарската школа „Бага Тур“.

И тази година ще бъде спазена традицията националният флаг да бъде носен от военнослужещи по 3-километровия маршрут, извървян миналата година от хиляди старозагорци. В пренасянето на 300-метровото национално знаме обаче на този 3-ти март ще могат да се включат граждани и гости на града.