Специалисти оценяват състоянието на скулптурата на бронзовия лъв на Паметника на свободата на връх Шипка и в следващите няколко седмици ще дадат експертното си заключение за етапите на нейната реставрация и консервация, информираха от ръководството на национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“.
От там са категорични, че паметникът не е в тежко и окаяно състояние, каквито твърдения бяха тиражирани в медиите, но се нуждае от ремонт.
„Бронзовата фигура на лъва на Паметника на свободата нито се е напукала, нито се разпада…Проблемът с влагата в Паметника датира още от неговото изграждане. През годините периодично са предприемани действия за разрешаването на проблема. В този смисъл твърденията, че постройката се руши, са подвеждащи и не отговарят на истината. Наличието на влага по никакъв начин не се отразява на здравината на конструкцията и целостта на сградата и не застрашава посетителите на Паметника и обслужващия екип.“, категорични са от ръководството.
Както всяка година най-българският паметник ще посрещне хиляди български патриоти, които ще отдадат почит пред подвига и саможертвата на героите на Шипка. По случай Националния празник на Република България посещенията на Паметника на свободата ще бъдат безплатни за всички. На 4 март входът ще е безплатен за ученици и учители.
Паметника на свободата е построен с волните пожертвувания на целия народ, по проект на арх. Донков и скулптора Андреев. Откриването му става на 26 август 1934 г. Паметникът наподобява средновековна българска крепост. Той е висок 31,5 метра и към него водят 890 стъпала. Над централния вход гордо се възправя бронзов лъв – символ на българската държавност. На останалите три страни са изписани имената на Шипка, Шейново и Стара Загора – бойните полета, напомнящи за подвига на българските опълченци.