През изминалите почивни дни се проведе първата театрална работилница в Казанлък. В рамките на три дни, Военен клуб – Казанлък бе сцена на театъра, на приятелството, на любовта, на въображението. 70 деца от Казанлък, Стара Загора и Бургас твориха, работиха и се забавляваха в уъркшопа, който подготви Жоро Атанасов, ръководител на театрална формация „Нашенци”.
„Това бяха дни пълни със смисъл и емоция. Да видя как децата заедно, как си помагат, как мислят, как преживяват… Това беше уникално. Тези формати са много полезни, както за нас ръководителите, така и за децата. Деца…. Та те са едни страхотни млади хора, които имат мечти и цели. И най-хубавото, че с всяка наша среща, научавам нещо ново от тях! Всеки път в една такава атмосфера се проявяват все различни и невиждани черти у тях, нови възможности. А това е всъщност и израстването. В началото ние дадохме заявка, че ще развиваме въображението отвън видимото, ще провокираме с детско любопитство, ще търсим истини, любов и вяра и всичко това без претенциозност и лъжа. Да се смееш, да плачеш, да чувстваш, да споделяш, да даваш, да получаваш… Това е Човека. Това е театъра.”, разказва за преживяното Жоро Атанасов.
Господин Борис Кърчев, председател на Фондация „Чудомир”, поздрави децата, техните ръководители и организаторите на проявата. След бързо опознаване и няколко въвеждащи упражнения групата посети Исторически музей „Искра”, а след това бяха и гости на откриването на Чудомирови празници 2016 и на ЛХМ „Чудомир”.
Във втория ден, Радослава Ганозова, гост-лектор, запозна младите театрали с техники и упражнения от Невролингвистичното програмиране – система за постигане на успех във всички области на живота чрез използване на техники и модели заимствани от най-успешните хора в дадена област.
„В хода на общата им работа се получи интересна дискусия и успяха да засегнат много и различни теми. Нещо също много интересно, полезно и новаторско, което включихме в работата в съботния ден бе разработването на реклами по групи. А в последния ден – 27-ми март, направихме едно дълго, непрекъснато и увличащо децата четене на Чудомир. И разбира се, всички заедно празнувахме Международния ден на театъра!”, допълва организаторът.
Въпреки, че се провежда за първи път, театралният уъркшоп успя да обедини много съмишленици, получи подкрепа от местният бизнес и много добри отзиви. Събитието се организира със съдействието на Военен клуб-гр. Казанлък, Зеолитна вода „Севтополис“ и „Сервиз Комплект ЕООД”, Ротари клуб Казанлък, ресторант „Стадиона“, ресторант „Quickly”, „Хляб и хлебни изделия” ООД, “Казанлък хляб” ООД с. Розово, х-л „Арсенал“ „Лукс Принт“ ЕООД, Винарска изба „Свобода“ гр. Чирпан. За да реализира Работилницата, театрална формация „Нашенци” получи и финансово дарение от физическо лице.