Тъгата и прочие негативни емоции наистина карат човека да вижда света по-блед, сив и безцветен, като притъпява цветовата чувствителност на нашите очи, твърдят психолози в статия, публикувана в сп. Psychological Science.
„Получените от нас резултати показват, че настроението и емоциите могат да влияят на това как виждаме околния свят. Особено силно подобно влияние оказва тъгата, която по всяка видимост нарушава работата на базовите зрителни вериги в нашия мозък, отговарящи за възприятието на цветовете“, казва Кристофър Торстенсън (Christopher Thorstenson) от Рочестърския университет (САЩ).
Както обяснява Торстенсън, в английския език и в езиците на някои други народи по света има цяла редица изрази, в които различни емоционални състояния се описват с един или друг цвят. Например словосъчетания, включващи син цвят, обикновено обозначават печал и тъга, жълт – страх, зелен – завист, а кафяв – раздразнение.
Подобни изрази навели учените на мисълта, че нашето цветово възприятие може да зависи от това в какво емоционално състояние се намираме. Екипът на Торстенсън решил да провери тази хипотеза, като поканил няколкостотин студенти да преминат тест за далтонизъм.
Преди този тест учените показвали на доброволците кратко видео, което в едната половина от случаите било фрагмент от комедийно шоу, а в другата – емоционален и тъжен кратък филм. След това психолозите показали на студентите няколко десетки картички, оцветени в бледи цветове, и ги приканили да определят базовия цвят за всяка от тях.
Както се изяснило, младите хора, гледащи тъжния филм, значително по-често грешали при избора на цвят в сравнение с техните връстници, които гледали комедийното шоу. Интересно било, че голяма част от грешките засягали сините и жълтите оттенъци, но не и червените или зелените, което по своеобразен начин потвърждава, че синият цвят наистина се явява оттенък на печал и тъга, пише РИА Новости.