Средно годишно България губи около 22 000 хектара гори

За тази година са предвидени 14 млн. лв. за противопожарни мероприятия в горите и закупуване на техника. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните доц. Георги Костов по време на представяне на готовността на горските служители за активния пожароопасен сезон.

Средствата се използват освен за специализирана техника и за изграждане на противопожарни кули, оборудване на противопожарни депа и закупуване на предпазни средства и защитни облекла.

Инвестициите покриват и всички дейности по изграждане и поддръжка на лесозащитни прегради пред възникнали пожари в горските територии.

„Работи се съвместно с мобилните оператори за изграждане на система за наблюдение и превенция на пожари на територията на цялата страна, като се ползват техните вече изградени телекомуникационни преносни съоръжения, на които се поставят наши термовизуални камери за засичане на горски пожари”, посочи зам.-министър Костов. По думите му, това ще намали необходимостта от допълнителни инвестиции за изграждане на собствени кули и преносни съоръжения.

На територията на цялата страна вече е обявен пожароопасния сезон. Затова от МЗХ апелират за внимание и отговорност при паленето на огън в близост до горите. В гората да се пали огън само на подготвени затова места..

Изключително висок процент от пожарите в горите са предизвикани от човешка небрежност, близо 98%, в това число и преминали пожари от ожънати и запалени стърнища.

Георги Костов подчерта, че се работи и по информираността на земеделските производители, така че да се прекъсне напълно тази практика за почистване на земеделски имоти, особено в близост до горски територии.

Средно годишно България губи около 22 000 хектара гори вследствие на горски пожари, което е съпоставимо с обема на законното годишно ползване на дървесина.