България е на пето място в Европа по активност в борбата с разпространението на рискови продукти на територията на общия пазар. Това показват данните от годишния доклад на европейската система за обмен на информация за опасни стоки RAPEX. Това съобщи Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП).
България е на 5-о място със 151 изпратени нотификации. На първо място с 240 е Испания.
КЗП е забранила около 200 опасни стоки и услуги. Най-голям процент са опасните стоки в областта на детските играчки, следвани от детските дрехи и облекла, моторните превозни средства, битовите и домакинските електроуреди. Като цяло те са предимно от Китай и Турция.
За защита на уязвимиите групи от КЗП са подписали споразумения за сътрудничество с неправителствени организации. Тяхна идея е да се сформират съвместни екипи с пенсионери, които да проверяват търговски обекти, в които възрастните хора могат често да станат обект на измама.
Това са случаите, в които търговци ги приканват да посещават магазини заради някакви промоции на стоки, които обаче или никога не са били доставяни, или са били заредени в крайно ограничени количества, като целта е била само да привлекат клиенти. Другите проблеми, с които се сблъскват възрастните хора са мобилните оператори.
Те често стават жертва на недобросъвестни консултанти, които ги изкушават с анонса, че ще им намалее сметката за телефон, но трябва да подпишат нов договор, с който обаче не са запознати.
„След това се оказва, че освен с мобилни услуги, са се сдобили с интернет или фиксиран телефон, които не им трябват, но им увеличават разходите“, казва още Маргаритов.