За да запазим климатика си да работи дълго и ефективно, от значение е неговата поддръжка. Затова трябва да полагаме периодични грижи.
[ad id=“263680″]
От това зависи качеството на работа на климатика, особено през зимата,когато искаме повече топлина. Годишно се прави профилактика от специалист или от сервиз за ремонт на климатици, който проверява цялостната работа и отстранява дребни неизправности. Това условие е задължително, ако искате по дълго да задържите покупката си или да си спестите парите за скъпи ремонти.
Почиствайте филтрите на всеки две седмици. Те са пласмасови и представляват финна решетка върху, която се задържа прах от преминаващия въздух и са поставени по такъв начин, че всеки лесно може да ги свали и след това с хладка вода и сапун да ги измие. Преди да се отвари предния панел е добре да е изключен самия климатик.
С това ще избегнете неприятна миризма от климатика. Тя се появява, когато филтрите, топлообменника, филтрите или и трите са замърсени. Много често когато климатика се изключи е възможно във вътрешното тяло да остане влага, което заедно с високата температура в стаята да създаде условия за образуване на мухъл и плесени. Това се случва когато климатика се изключи в режим охлаждане преди да изсуши топлообменника.
Най-важния съвет за правилна експлоатация през зимата е: Не спирайте климатика! Дори да ви се струва странно, консумацията на климатика ще е по-ниска ако той работи постоянно, отколкото ако го изключите докато сте на работа и го включите като се приберете.
Сервизите за климатици през зимния сезон срещат различни проблеми. При експлоатацията се появяват различни проблеми и дефекти. Необходимо ли е да се обадите в сервиза при подобен проблем? Каква е причината за подобен проблем?
[ad id=“263680″]
Специалистите ви съветват:
Нищо не свети по климатика. Не може да се включи.
Проверете в контакта дали има ток посредством друг уред. Проверете щепсела дали е в изправност. Проверете батериите на дистанционното дали работят.
Климатика не тече от тръбичката, а от външното тяло.
Когато климатика работи на охлаждане тече от тръбичката, но когато работи на отопление и се размразява тогава тече от външното тяло.
На вътрешното тяло на климатика мига лампичка или свети непрекъснато, а външното тяло не работи.
Най – често това е индикация , че климатика е влязъл в режим „дефрост“ ( т.е. вътрешното тяло спира да работи, топлия въздушен поток се обръща и се подава към външното тяло с цел размразяване на външното тяло ). Не е задължително да виждате лед или да е силно замръзнал климатика. Важно е да не се изключва климатика и да не се спира този процес.
Климатика не приема команди от дистанционното устройство.
Проверете батериите на дистанционното. Сменете ги. Изключете климатика от контакта , изчакайте така поне 10 минути и го включете отново. Ако това не помогне се обърнете към специалист.
[ad id=“225664″]
Преди да се обърнете към специалист е важно да направите следните неща :
1. Да рестартирате климатика , т.е. да изключите климатика от дистанционното и контакта за 10 минути , ако е директно свързан към ел.инсталацията да свалите предпазителя от таблото на съответното помещение.
2. Да проверите филтрите на климатика дали са замърсени.
Когато установите, че имате нужда от специалист е необходимо да се подготвите за следните въпроси :
1. Какъв е климатика – конвенционален ( обикновен ) или инверторен
2. Каква е марка на климатика и по възможност модел.
3. Какво прави ( не прави ) климатика т.е.
– Светодиодите (лампичките) по вътрешното тяло : светят , мигат или не светят.
Ако мигат някои от светодиодите , то колко пъти мигат ( обикновено мигат няколко пъти спират за 1-2 секунди и пак започват да мигат ). Ако вътрешното тяло на климатика е с дисплей , то изписва ли символи или цифри. Това е сигнализация за грешка и по този код сервизния специалист ще може да ви каже какъв е проблема преди посещението.
4. Външното / вътрешното тяло работи или не работи.