Да се събудите на самотен остров. Кой не е мечтал за това в забързаният ритъм на деня. Една красива гледка, обградени от всички страни от вода, вие и птиците. Откъснати от сивото ежедневие,без вестници,интернет и телевизия, само вие и едно малко парче земя, което ухае на билки и прясно окосена трева и където можете по цял ден да се разхождате.
[ad id=“255238″]
Сигурно мислите,че говорим за една красива далечна земя на хиляди километри от тук.
Добре дошли на остров Свeта Анастасия – българският остров на свободата!
[ad id=“226585″]
Света Анастасия е български остров в Бургаския залив в Черно море. Между 1945 и 1990 г. островът носи името Болшевик. Намира се на 6,5 км югоизточно от Бургас, между нос Света Анастасия и нос Атия. Островът е изграден от вулканични скали, висок е 12 метра, площта му е 22 дка, които се обхождат за не повече от 10 минути.На него се намира манастирът „Света Анастасия“. Най-ранното човешко присъствие на острова е засвидетелствано през епохата на късната античност (IV-VI век). Доказателство за това е обилният керамичен материал, открит при подводните проучвания, проведени през 1973 г.
Oстров Света Анастасия е за първи път нанесен върху картата на Черно море от холандския картограф Николаос Витсен през последното десетилетие на XVII век.
[ad id=“236993″]
Днес сградите на острова се стопанисват отново от Българската православна църква. На него има фар, няколко сгради за нощувки, ресторант и църква, както и малък кей. От 15 май 2014 всеки ден има корабче, чрез което може да се отиде до острова.
Манастирът „Света Анастасия Фармаколитрия (Лечителка)” е единствената островна обител в България, част от която е запазена до наши дни. През Средновековието такива свети убежища е имало на созополските острови Свети Иван, Свети Кирик и Юлита и на остров Свети Тома, но сега от тях има само археологически останки.
Най-ранните данни за съществуването на обителта са от XV век. През годините манастирът е бил опожаряван няколко пъти и нападан от пирати.
Манастирската църква, носеща името „Успение Богородично“, е малка, но със стабилен каменен градеж, укрепен с дървени сантрачи. Тази най-стара част на църквата впоследствие е превърната в олтар. Между него и по-късното разширение на манастирската църква е разположен забележителният дървен иконостас от 1802 г. За строителство в края на XVIII в. говори новоткритият при консервационна дейност надпис, който свидетелства за построяването на каменна сграда през 1772 г. В началото на XIX век този надпис е бил вграден в новопостроения метох.
Църковната обител просъществува до 1923 година, когато манастирът е превърнат в затвор. Там са заточени 132-ма комунисти и земеделци. Трудната поддръжка на островния затвор принуждава правителството да прехвърли затворниците в бургаския полицейски участък, а част от тях са освободени.След атентата в софийската църква „Света Неделя“ през април 1925 година, островът отново е превърнат в затвор. На 29 юли 43-ма от арестантите успяват да избягат с две гребни лодки до нос Чукаля, откъдето се скриват в Странджа планина. В тяхна памет едно от крилата на манастира по-късно е превърнато в музей.
Има някаква ирония във факта, че хората превръщат островите в затвори. Накрая винаги се случва обратното – затворници се оказваме всички ние на сушата, а истинският дух на свободата може да бъде почувстван само тук – на малкото парче земя, откъснато от цивилизацията.
Фарът на острова бил изграден от френска компания през 1889 г. Той бил монтиран върху железен стълб, издигнат на 40 метра над морското равнище и при добро време светлината му се виждала от 10 мили.През 1912 г. в северната част на острова са положени основите за новия фар, който направлява корабите и до днес. На всеки 8 сек. проблясва с бяла светлина, която се вижда много добре от Морската градина в Бургас.Той е запален за пръв път на 13 юни 1914 г.
Остров Света Анастасия е забулен в мистерия и за него се разказват стотици легенди и истории.
В миналото, когато на Света Анастасия имало манастир, пирати нападнали острова. Според легендата причина била заровеното от загинал пират златно съкровище. Монасите се затворили в островната църква и се помолили на Света Анастасия да ги избави от набезите. Тя чула молитвите им и изпратила страховита буря, която потопила пиратския кораб. Неговите останки се вкаменили близо до брега на Острова, където могат да бъдат видяни и днес.
Освен Вкамененият пиратски кораб, на Света Анастасия има още две скални образувания – Гъбата и Дракона. Някои хора твърдят, че на Гъбата е бил погребан монах.
Друга легенда разказва, че едни от най-великите мореплаватели в историята – викингите, също са достигали до бреговете на остров Света Анастасия.
Случка от преди години говори за странните и чудодейни сили на Острова. Пиян капитан на влекач пада от много висока отвесна скала и оцелява като по чудо…
Вярва се, че на остров Света Анастасия съществуват две подземия, криещи много тайни. До момента обаче те не са открити, тъй като входът им е бил много добре замаскиран.
Лекарна, предлагащи чудодейни билки и отвари, манастирска килия от Средновековието, в която може да пренощувате, ресторант с автентични бургаски ястия по стари рецепти и всичко това на най-красивото място в Бургаския залив – Остров Света Анастасия. До там стигате с корабче, на което сте се качили от Морска гара – Бургас.