Дълбошката хижа не е вече „кръчмарска“

Туристите редовно почистват района, а хижарят прави детски лагери.

По инициатива на журналиста  Чавдар Златев, който е активен член на Туристическото дружество „Сърнена гора“ в Стара Загора, беше почистен районът около дълбошката хижа „Морулей“.

[ad id=“225664″]

Наш репортер завари ентусиазираните туристи в разгара на работата. По думите на Златев групата е от около 10 човека, а през първото за годината почистване са били 20. Той разказа, че тук се замърсява много. Миналата година кметът на Дълбоки е осигурил 30-кубикова гондола и са я напълнили с отпадъци. Друга група туристи, водени от д-р Георги Боев, са тръгнали в посока Едрево – връх Морулей, за да подновят маркировката и ги очакваха да се присъединят по-късно следобед към останалите.

 

Хижарят, Минчо Чочев, който е от Смолян,  се опитва да възстанови сградата и да върне старата слава на мястото. Той е млад, изглежда доста амбициозен и даде информация, че тук навремето е имало голям Младежки център с още една допълнителна постройка и 7 бунгала, в които са могли да почиват около 200 деца.

[ad id=“263680″]

После всичко е било занемарено и порутено. През последните 15 години я наричаха „кръчмарската“ хижа, искам да избягаме от това определение, разказва хижарят, докато окопава градинката. Обичам децата и вероятно заради това взех хижата. Сега правя детски лагери като ги обучавам как се къмпингува, да се ориентират по карта, по звездите, занимавам ги с различни игри. Има и едно басейнче 3,60 на 1,50 колкото голямо джакузи, но с това разполагаме засега. Утре идват 40 малчугана, значи работим в правилната посока, продължава разказа си хижарят. Вижда се, че човекът работи с хъс, умение и желание.

[ad id=“225664″]

Според Чавдар Златев и Минчо Чочев най-много замърсяват района камионите, които превозват дървесина. Кметът на Дълбоки е казал, че с тях могат да се оправят само от Горското. Пълно е по пътя със спукани гуми, които край хижата са направени на цветарници, но само, който ги е пренасял, той знае какво му е коствало.

А цените в хижата са 12 и 15 лева за тези, които искат да пренощуват. Първият етаж е ремонтиран, само 2, 3 стаи нямат санитарен възел, покривът е подменен нацяло. Няма условия за къмпинг. Пътят е правен заедно с построяването на хижата и е в лошо състояние.