Дирижабъл или вятърна турбина

180 кубични метра инертен газ, което го прави много по-лек от въздуха, разказва Милен Атанасов в предаването „Зелена светлина“ на БНТ.

Педро Силва, инженер-механик: Целта на тази платформа е да улавя въздушните течения на голяма височина. Тя трябва да извлече енергията от вятъра и да я изпрати долу, до наземната станция. Балонът е пълен с хелий. Благодарение на своята аеродинамика, когато се завърти той генерира голяма подемна сила.

За разлика от традиционните вятърни мелници, този прототип не се нуждае от кула или солидна основа и може да бъде разположен навсякъде. Освен това вятърните мелници улавят вятъра на малка височина, докато балонът може да достигне до много по-силни въздушни течения.

Педро Силва: Той може да се издигне на 2 километра от земята. На тази височина, енергията на вятъра е 8 пъти по-мощна, а въздушните течения са много по-стабилни. Така че ние можем да получим много повече енергия с тази система.

Електрически мотори въртят модула, за да го стабилизират във въздуха и за да създадат физичния феномен, известен като Ефектът на магнус. Той значително увеличава подемната сила.

Тиаго Пардал, директор на техническа компания: Завъртането при наличието на вятър създава подемна сила, подобна на тази, която се образува от аеродинамиката на крилата на самолетите. Когато балонът се издигне, този кабел се опъва и той завърта барабан, към който има електрически генератор. Така че електричеството се произвежда точно тук.

Инженерите разработват перки, с които балони като този, могат да действат като безпилотни летателни апарати или като малки вятърни турбини, които произвеждат вятърна енергия. Когато достигне необходимата височина, балонът спира да се върти. За връщането му на земята е необходима съвсем малко енергия. Прототипът генерира средно около 30 kW. Целта не учените е да създадат система от такива балони, които ще улавят и произвеждат значителни количества енергия от вятъра.