Дистанционно управляван робот който от растояние до 1км да може да проверява за взривни устройства или бедстващи хора изобрети 12-класникът на хасковската Строителна гимназия „Цар Иван Асен 2” Тайфун Мехмед.
[ad id=“263680″]
Устройството се управлява от мобилния телефон на младежа, като амбицията на изобретателя еда го модернизира така че да действа в радиус до км и да може да развива до 50 км/ч. Изобретателят е възпитаник на паралелката по системно програмиране в училището и се опитал да докаже на съученици и приятели, че програмирането не е само писане на кодове и програми, а и приложна наука с голямо поле на действие. Отнело му само няколко седмици и 150 лв производствени разходи.
Тайфун е кръстил машината „Ayrobo“. Основната й част е платката „Ардуино“, с която зрелостникът се е запознал в часа по „системно програмиране“. За първи път чул за нея от преподавателката си, която представила платформата с думите „Това е сърцето на всеки робот“. Още в този момент Тайфун решил, че ще разработи своя машина. Поръчал си частите през различни сайтове в интернет, като произходът им е от всяка точка на света, макар по-голямата част да са от Китай. В цеха на баща му, който е дърводелец изработил корпуса на роботчето, който е по негов дизайн. Признава, че в съвременния век сглобяването на високотехнологични джаджи е евтино и бързо дори за лаици, но настоява че този начин не е предпочитан само от терористи и „лоши” хора, а може да бъде използван и от такива, които да им противодействат. За пример дава своя робот. Може да добави камера и радиомодул, с които да проверява от дистанция съмнителни пакети под коли или в затворени помещения. 30-сантиметровото роботче спокойно влиза под руините на къща, паднала от земетресение, за да се провери дали няма затрупани хора.
[ad id=“225664″]
Със същия успех прониква и в горящи затворени помещения, за проверка за бедстващи. Маневренността му е огромна, което го прави приложим и в бита, с усмивка казва Тайфун. Така например в къщи го използва за да праща телефона или таблета си на по-малкия си брат в другата стая, както и да сервира кафе от кухнята, до всяка точка в апартамента. Майката на младежа обаче не била очарована от механичния сервитьор и не разрешавала подобни експеритементи. Тайфун смята да я умилостиви със специална разработка за кухненска работа. Засега тя е тайна. Младежът не смята да патентова изобретенията си, защото сигурно имало вече подобни. Надява се да шлифова уменията си в техническия университет в София, където да учи роботика. По-дългосрочната му, след 10 години, е да бъде начело на софтуерна компания, която да се занимава с програмиране и изобретения.
Източник: Монитор