По повод 15 годишнината от основаването на Тракийски Университет – гр. Стара Загора на 20.05.2010 год., бе възстановен музеят на коня и конния спорт. Същият е открит на 06.март /Тодоровден/ през далечната 1971 г. в тогавашния Висш Институт по Зоотехника и Ветеринарна Медицина – гр. София. Основател на музея е проф. д-р Рангел Караиванов, дългогодишен ръководител на катедрата по Коневъдство. На него дължим експозицията от каляски, свързани с третото българско царство. Откриването се извършва с участието на генерал Владимир Стойчев и тогавашния ректор на института проф. Цонев. По-късно с пребазирането на висшето образувание по зоотехника в Стара Загора през 1974 год. бе пренесена цялата колекция в експерименталната база хиподрум в кв. Кольо Ганчево.
Музеят на коня е отделна специална зала с експонати от археологически обекти, в които е изобразен коня и един малък набор от литература, както и развъжданите породи коне по нашите земи, една малка колекция от награди по конен спорт. Най-впечатляваща е реставрираната от проф. Илия Димитров колекция от царските карети, както и моницията за техните впрягове, седлата и валтрапите със символите на княжеските и царските особи до 1946 година. Тук ще видите детската каляска на Симеон II. Впечатляваща е изработената в Париж карета за княз Александър Батенберг – 1879 година. Особено отличаващи се с разкош за експонатите, свързани с цар Фердинанд – карета, седла, валтрапи, използвани за тържествени церемониали с известния впряг с бели коне. Тук е и т.нар. каляска ладия, лодка, която е използвана при свадбения ритуал на цар Борис III с царица Йоана. Тук ще срещнете богато изписаната каручка от Добруджа, която ще ни напомня за героите на Йордан Йовков.
Много от експонатите в музея са подарени от руския император Николай II и турския султан. До тях са се докосвали големи личности, свързани с българската история.
Ако искате да се докоснете до всичко това, посетете музея, който се намира на територията на Тракийски Университет – гр. Стара Загора. Там ще ви посрещне Радка Влаева – уредник на музея с впечатляващи познания по тези въпроси.