Международният ден на детето – 1 юни беше последния от гастролът на Академичен цирк „Балкански“ в столицата. С премиерата през втората половина на м. април, се постави началото на гостуването на цирка на цирковата площадка в парк „Възраждане“ в Зона Б-5.
Представленията се проведоха при спазване на всички противоепидемични мерки, съгласно изискванията – билетите се продаваха с 50 % заетост от пълния капацитет на амфитеатъра, възрастните носеха маски, зрителите спазваха социална дистанция, поставени бяха дезинфектанти на ключови места, монтираха се дезинфекционни лампи и се правеше аеродезинфекция на цялата зрителна зала непосредствено след всяко шоу – това беше основната сигурност за публиката, която посещаваше цирка.
Един от най-засегнатите от световната пандемия отрасли беше културата. В България, първи забраниха да работят цирковете, а за да отворят – получиха разрешение последни. Точно поради тази причина, юбилейното двадесето Национално турне 2020 на Академичен цирк „Балкански“ се провали и не се състоя. За период от 17 месеца цирка успя да отвори символично само за два месеца в столицата, колкото да отбележи трите големи годишнини, които се честваха от фамилия Балкански през тази ковид година – 20 години от основаването на цирка, 100 години дейност на цирковата династия в България и 200 години световна циркова дейност.
Тази година, спектаклите на Академичен цирк „Балкански“, бяха включени в Културния календар на Столична община. Това се случва за първи път в историята на българския цирк. Този факт беше специално анонсиран на всяко представление от водещия на спектакъла „Шоуто трябва да продължи“ за 2021 г. – Александър Балкански–син.
В програмата тази година се включиха нови циркови номера, създаването на които се финансира от Национален фонд „Култура“. През изминалата 2020 година, за първи път от основаването на Фонда, се отвори програма за подпомагане на цирковото изкуство в България. Академичен цирк „Балкански“ кандидатства с идеята да стартира голямата несбъдната мечта на акад. Балкански – цирковата академия. Проектът беше одобрен за финансиране и съответно реализиран от екипа на най-престижния цирк на България. В резултат на това, успяха да се преквалифицират български и чуждестранни циркови артисти в различни жанрове и длъжности. Една част от тях вече участват в програмата, друга част са в края на подготовката си, трети продължават да усвояват базисните умения в принципно новите жанрове. Като основен педагог, акад. Балкански е гаранция, че в професионално отношение артистите ще бъдат обучени по възможно най-перфектния начин.
Този сезон бележи и построяването за първи път на уникалната циркова конструкция „Арките“, позволяваща на зрителите да виждат от която и да е точка на амфитеатъра безпрепятствено всичко, което се случва в манежа, без колони, които да пречат за това. Това е много скъпа инвестиция, с революционна технология, която се построява за първи път в България и обстановката под купола на цирка наподобява тази в Народния театър. За публиката, която посети представленията, беше истинска изненада да види внушителните Арки отвън на шапитото и свободното пространство в зрителната зала. Поради липса на специализирана циркова площадка, тази конструкция няма да се строи в градовете извън столицата.
От юни започва гастролът на Академичен цирк „Балкански“ извън столицата.
Академичен цирк „Балкански“
Източник: http://www.bta.bg/