Какви болести пренасят домашните животни?

Като собственици на домашни любимци, трябва да сме наясно с потенциалните опасности около тях.

Животинките които имат достъп до улицата и бездомните животни могат да пренесат болести в нашия дом.

[ad id=“297181″]

Заразяването с тях става по няколко начина – чрез ухапване, одраскване, галене на животни или чрез поглъщане на замърсена храна. Кои са най-често пренасяните от домашни любимци болести?

Бяс

Бясът е инфекциозно заболяване, пренасяно от кучета, котки и други топлокръвни животни. Инфектирането с него става чрез одраскване или ухапване. Най-често домашните любимци са само гостоприемници на болестта и не заболяват от нея. При тях симптомите на болестта не се проявяват, но могат да предадат болестта на човек.

При заразяване с бяс много скоро се появяват тежки нервни смущения, увеличено слюноотделяне, силно потене и болки в мястото на проникване на инфекцията. Причинителят на бяса е вирус, който на по-късен етап води до енцефалит. Най-често заразяването става след ухапване и много рядко чрез попадане на слюнка от заразно животно върху открита рана. Само два-три дни по-късно настъпват парези, парализи и смърт.

Единствения начин да се спаси пациента е противобясната ваксина, която се бие до няколко часа след заразяването.

[ad id=“263680″]

Кучешка тения (ехинококоза)

Ехинококозата е тежко паразитно заболяване, което се пренася от кучетата. Причинител на болестта е паразит с малки размери – от 3 до 8мм. Яйцата на кучешката тения попадат в околната среда с изпражненията на кучетата. Най-често хората се заразяват чрез консумацията на недобре измити приземни плодове и зеленчуци. При попадане в организма, посредством кръвта личинките на кучешката тения достигат до различни органи на тялото и образуват ехинококови кисти. Най-често ехинококозата поразява черния дроб и по-рядко белия дроб и останалите органи на тялото. Ехинококовата киста представлява мехур, пълен с течност, който може да има различни размери. При спукване на кистата се образуват нови ехинококови кисти, които могат лесно да се разпространят и в други органи.

Симптомите на болестта се проявяват по различно време в зависимост от локацията на кистите. Възможно е в продължение на месеци и дори години да не подозирате, че сте заболяли. Един от първите симптоми на ехинококоза на белия дроб е високата температура и появата на кашлица с кръвохрачене. Симптоми при ехинококоза на черния дроб са тежест и болка в дясното подребие, уголемяване на органа и др.

Най-често болестта се лекува оперативно, но в някои случаи е възможно успешно излекуване с помощта на медикаменти.

Токсоплазмоза

[ad id=“237001″]

Токсоплазмозата е заболяване, което се пренася от различни животни, но човек се заразява най-често от котките. Често това заболяване протича безсимптомно. Причинител на болестта е бактерия, която се съдържа в урината, фекалиите и слюнката на котката. Тя има крайни и междинни приемници. Крайни приемници са котките, а междинни са човека, тревопасни, месоядни и други животни. Заразяването става чрез пряк контакт с котки, консумацията на недобре термично обработено месо от заразени животни, както и консумация на замърсени плодове и зеленчуци.

По-радко заболяването протича остро и тежко. При заразяване се развива възпаление, наподобяващо грип. Възпаляват се дихателните пътища, увеличават се лимфните възли и сливиците, появява се висока температура и възпаление на очите. Лечението на заболяването се извърша с помощта на антибиотици. Токсоплазмозата е особено опасна при бременност, тъй като засяга пряко плода.

Кел

Келът е гъбично заболяване, което се пренася от домашни животни, най-често от котките. Причинителят на заболяването е изключително устойчив и може да оцелее продължително време в околната среда. Заразяването става чрез непосредствен контакт с животното или друг заразен. При заразяване с кел се появяват червени петна, които понякога обхващат цялото тяло. Лекува се с противогъбични препарати. Ако забележите, че вашето домашно животинче отслабва безпричинни е добре да го заведете на ветеринар, тъй като това е един от главните симптоми на болестта.

Зараза от одраскване на котка – фелиноза

[ad id=“238430″]

Фелинозата е остра инфекциозна болест, чийто преносител е котката. Заразата прониква в организма чрез одраскване от котка. Попаднала през кожата инфекцията стига до локалните лимфни възли и предизвиква възпаление. На мястото на одраскване се появява червено петно, което в последствие се превръща в мехурче и започва да нагноява. Температурата на тялото се повишава, а лимфните възли се подуват. Появяват се треска, гадене и мускулна слабост. По-рядко са възможни гърчове. Лечението се извършва с широкоспектърни антибиотици.