Остров Аогашима – Япония
се намира във Филипинско море и има вулканичен произход. Дължината на острова е 3,5 километра, а ширината му – 2,5 километра. Той се е оформил от изригването най-малко на четири подводни вулкана, а самото селище е заобиколено от множество скали от вулканична магма.
Населението на този необичаен остров е малобройно – малко повече от 200 човека. Всъщност, през 2009 година е бил регистриран 205-ия жител и затова там има само едно училище за деца до 14 години. След 15-годишна възраст децата отиват да учат в Япония и някои от тях никога не се завръщат обратно в родното си място.
Петра, Йордания
Петра е древен град в днешна Йордания, столица на набатеите. Разположен е в естествено укрепената планинска долина Вади Муса („Долината на Мойсей“). Розовочервеникавият град Петра някога процъфтявал като важна точка от древните търговски маршрути. Той е обграден от високи планини и е достъпен през тясно дефиле, а забележителните му, изсечени в скалите сгради са запазени непокътнати.
На 6 декември 1985 Петра е включена Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Езерото Хилиър
Езерото Хилиър се намира на остров Мидъл – Средният остров, който е един от стотината острови на австралийски архипелаг Решерш, разположен недалеч от южните брегове на Западна Австралия. Езерото е плитко и е с диаметър 600 м. Оградено е от бели солни отлагания и тъмнозелени евкалиптови гори. От Индийския океан го отделя тясна ивица от бели дюни и пясък. Особеното за него е, че цветът на водата в него е розов, затова то е по-скоро известно с наименованието Розовото езеро. През 1950 г., екип от учени се заема с изследването на розовото на цвят езеро. Те се надявали да открият в солените му води особен вид водорасли Dunaliella salina, образуващи червен пигмент. Но пробите с вода от Хилиър не съдържали такива водорасли и причината за цвета на водите му си остава загадка.
Читоргарх форт, Индия
Читоргарх форт е най-голямата по площ крепост в Индия и най-величествената в щата Раджастан. Тя е символ на рицарството и гордостта на раджпутските войни, които предпочитали смъртта пред робството. Крепостта, известна още като Читор, се простира на 180 метра на хълм над равнините на долината на река Берач, на 112 км от град Удайпур. Простира се на площ от 280 хектара и притежава поредица от исторически дворци, порти, храмове и кули.