На снимката виждате малката моруна Апостол – малка, нежна рибка с чаровна муцунка. Той е вид есетрова риба. Неговите прародители са населявали Дунав още по времето на динозаврите. Наричали са ги Властелините на Дунав. Днес, обаче, броят на дивите есетри е намалял драстично заради свръхулов, незаконна търговия с хайвер и силното изменение на естествения вид на реката.
Малката моруна бе уловена навръх 29 юни – Деня на река Дунав, миналата година. Дадохме ѝ име, сложихме уникална марка и я пуснахме отново на свобода. Стискаме ѝ палци да се адаптира успешно към условията в реката, да се храни и порасне. Ако успее да избегне въжетата със заострени куки на бракониерите, може да достигне до 7 метра и възраст до 100 години, разказват от организацията WWF. За да помогнем на дивите есетри да се възстановят в Дунав, ние от WWF търсим местата за размножаване, за да бъдат опазени, и отглеждаме малки дунавски есетри за пускане в реката, обясняват природозащитниците.
Бъди закрилник на есетрова риба! Стани месечен дарител на WWF и така ще ни помогнеш да наемем квалифицирани специалисти и да ги оборудваме с мрежи, котви, въжета, банки за проби, ботуши, гащиризони и дъждобрани, призовават те.
Есетровите риби са се появили преди 200 милиона години, но днес са на ръба на изчезването главно заради дейността на човека. Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са изключително застрашени. Незаконният улов — главно заради техния хайвер — и силното изменение на естествения вид на реката са основните заплахи за оцеляването на дунавските есетри. Някога те са мигрирали по дължината на цялата река Дунав, чак до Германия, но в наше време язовирът „Железни врата“ ограничава чувствително пространството на рибите и те не могат да завършат своята миграция към местата за хвърляне на хайвер. Изкопаването на чакъл и пясък от дъното на реката, както и нарушаването на естествения ѝ вид допълнително заплашва рибите. Променените местообитания влияят директно върху хвърлянето на хайвера, зимуването и в крайна сметка водят до изчезването на рибите. Есетрите са важен индикатор за реката. Ако те живеят и се размножават в нея, това означава, че тя е в добро състояние. Здравето и поминъкът на хиляди хора зависи от Долен Дунав – единствената останала голяма свободно течаща река в Европа. Те черпят питейна вода, поливат земеделски земи, законно ловят и продават риба.
Вече трета година екип на WWF от всепризнати специалисти проучва реката и събира данни за последните останали популации от диви есетри. През месец ноември 2014 г. са пуснати над 11 000 малки чиги. Предстои разселването на още 40 000 малки есетри.