На 29 февруари църквата почита Св. Йоан Касиян Римлянин

Св. Касиан е починал на 23 юли 435 г. Православната Църква чествува паметта му на 29 февруари, a през невисокосните години службата на св. Касиан се пее на вечернята на 28 февруари. Той не е официално канонизиран от Римокатолическата църква поради подозрения в антиавгустинизъм, респективно в полупелагианство.

На 29 февруари е паметта на Св. преподобни Йоан, наречен Варсанофий (V в.) и на свети мъченик Теоктирист, игумен Пеликитски (VIII в.). Той пострадал за иконопочитанието при Константин Копроним: изгорили му носа и ръцете с катран. Свети Теоктирист бил участник в страданията на св. Стефан Нови († 767).

Св. Иоан Касиан Римлянин се е родил около 350-360 г. вероятно в Галия от знатни и богати родители и е получил добро научно образование. Той постъпил във Витлеемския манастир и приел монашество. След двегодишно пребиваване във Витлеемската обител той и неговия брат в Христа Герман, се отправил към Египет около 390 г.

Цели седем години прекарали там те, живеейки в скитове и килии, в манастири и в уединение сред отшелници. Така те подробно се запознали с тамошния подвижнически живот във всичките му оттенъци. Те се завърнали в своя манастир в 397 г., но отново се отправили в пустините на египетските страни и прекарали там до 400-ата година.

Изоставяйки Египет, този път св. Касиан и неговият спътник се отправили към Константинопол, където били приети благосклонно от св. Иоан Златоуст, който ръкоположил св. Касиан за дякон, а неговия спътик като по-старши – за свещеник (в 400 г.). Когато св. Иоан Златоуст бил отправен на заточение, неговите близки изпратили в Рим при папа Инокентий (в 405 г.) някои негови приближени, между които св. Касиан и неговия спътник. Така завършило това им пътуване.

След него св. Касиан не се завърнал повече на Изток. Той се отправил обратно към родината си, където продължил своя подвижнически живот по египетски образец и прославяйки се със светостта на живота си и с учителска мъдрост, той бил посветен за свещеник. Около него започнали да се събират един след друг ученици и скоро основали манастир. По техен пример наблизо устроили и женски манастир. И в единия и в другия бил въведен този устав, по който живеели и се спасявали в източните и особено в египетските манастири.

Благоустрояването на тези манастири в новия дух и по новите правила, както и явните успехи на подвизаващите се в тях привлекли вниманието на множество йерарси и манастирски настоятели в Галия. Желаейки и те да въведат такива порядки, помолили св. Касиан да им напише манастирски устав и да обрисува самия дух на подвижничеството. Той с желание изпълнил тази молба, описвайки всички в 12 книги постановления и 24 събеседвания.

Св. Касиан е починал в 435 г. Неговата памет се чества на 29 февруари.