Стереотипите за по-трудолюбивия север срещу по-мързеливия юг в Европа съществуват от векове насам, но особено много се засилиха с настъпването на финансовата криза на континента. По-силните страни кредиторки на север бяха натоварени със спасяването на потъналите в дългове държави на юг (макар и все пак да има изключение от правилото), пише Investor.bg.
Различията в икономическото развитие на Европа се отразяват и на щастието на населението й, коментира онлайн изданието Quartz. Проучване на Евростат сочи, че в повечето случаи гражданите на Северна и Централна Европа са „по-доволни като цяло от живота“ в сравнение с тези на юг и на изток. По десетобалната скала страни като Дания, Швеция, Швейцария и други оценяват щастието си с осмица, докато места като България (4,8), Португалия и Гърция (и двете с по 6,2) са доста по-тъжни.
В рамките на държавите също се наблюдава интересно разделение: жителите на градовете срещу тези на селата. Изглежда хората на север като цяло предпочитат да живеят в по-селските райони, докато тези на юг са по-щастливи, ако живеят в градовете.
Различията са огромни – българите са по-щастливи в градовете, отколкото в провинцията, но са по-нещастни от швейцарците като цяло, където и да живеят те (жителите на швейцарските селски райони са най-щастливи сред всички анкетирани с оценка 8,2 от 10).
Вероятно причината се крие във факта, че в по-бедните региони на Европа по-големите икономически възможности на градовете правят хората по-щастливи. Най-големите различия между градските и селските райони се отчитат в България, Сърбия и Хърватска.
За разлика от тях в по-богатите северни европейски страни хората стават все по-щастливи с отдалечаването от града в търсене на по-свеж въздух и по-широки пространства. В Обединеното кралство, известно със „зелената си и приятна земя“, разликата в щастието между хората, които живеят в слабо заселени райони, и жителите на градовете е най-голяма.