Въпреки мнението на много хора , че орхидеята е трудна за отглеждане, това съвсем не е така. Тя всъщност е едно от най-лесно гледаните растения, стига да знаете как да се грижите за нея.
Съществуват много видове орхидеи, но най – разпространени в България са : Фаленопсис (Phalaenopsis Orchid ), Дендробиум (Dendrobium nobile), Катлея Довиана (Cattleya dowiana), Лудизия (Ludisia), Цимбидиум (Cymbidium hybrids), Ванда ( Vanda), като Цимбидиумът и Вандата можем да ги видим по- често на букети и аранжировки, от колкото в саксии.
Мнението, че орхидеите приемат светлина с корените си и по този начин се хранят, е мит. Те всъщност фотосинтезират чрез големите си лъскави листа. Корените са покрити със специфична тъкан, която се нарича веламен. Тя действа на принципа на гъбата – когато я натопите във вода, тя поема и след това растението черпи оттам необходимите му количества. Това е така да се каже неговото водохранилище. Смисълът орхидеята да се отглежда в прозрачна саксия е в това хората да се ориентират по-лесно за необходимостта от поливане. Когато растението има нужда от поливане, корените са сребристосиви, а когато е напоен достатъчно, те са зелени. Ако пък са преполяти те са зелено-кафяви. по отношение на естетиката, орхидеите могат да се отглеждат според индивидуалните желания, както в прозрачни, така и в непрозрачни съдове.