[ad id=“225664″]
Пещера „Проходна” – датира в описанията на природни забележителности от 1962 година, когато официално е обявена за Природен Феномен. Пещерата има два входа – малък източен, с височина 35 метра, където е обособен паркингът, и голям западен вход с височина цели 45 метра. В пещерния подслон е датирано човешко присъствие от ерата на неолита и енеолита, а образуването на Проходна по напречен Искърски разлом се отнася към кватернера. Около Проходна са разположени няколко пещери. Вляво от малкия вход се намира Темната дупка, където са открити останки от древни обитатели на района. Достъпът за туристи е ограничен заради провеждащи се разкопки. Двата входа са свързани с пътека, която преминава през цялата пещера. Оттук идва и етимологията на името й – тя може да бъде проходена от единия до другия край. А посоката е ясна – само направо.
Входът и светлината са само началото на едно магическо изживяване! Божиите очи са се вторачили в теб, взират се във всеки един посетител, а същевременно “Окната” ти дава да гледаш през нея и да видиш само едно синьо небе и много спокойствие. И потъваш! Все по-дълбоко и по-дълбоко. Гледани под определен ъгъл, прорезите много наподобяват лице, свело поглед надолу, а при влажно време от тях сякаш се стичат “сълзи”. Поверието гласи, че ако някоя от сълзите се докосне до някой от посетите и той си пожелае нещо, то ще се случи.
[ad id=“263680″]
Именно през тези прорези, образували се от водата и ерозията, се моли поп Алигорко от романа “Време разделно”. Оказва се, че Проходна е предпочитана снимачна площадка както за български продукции, така и за много чуждестранни. Но да не се отклоняваме от пътя. Освен това, в нея е имало симфонични концерти, като освен класическия стил, в нея са звучали и доста по-модерни звуци.
Мястото и природата са толкова завладяващи и пречистващи, че може да ви излекуват от всичко, само с една разходка.