Рубрика: В помощ на родителите

„Каквото и да твърдят учените, човекът е произлязъл от родителите си“    

Първи стъпки в етикецията и успешното поведение.

Възпитание на децата от различни възрасти относно хранене, обличане и говор

Познаването и спазването на правилата на етикеция е своеобразна визитна картичка, от която може много  да се узнае за човека – къде е израснал, какъв стил на общуване е приет в дома му, колко внимателно и грижовно се отнася към хората.

Ето основните правила за децата от различните възрасти относно хранене, обличане и говор, които е добре да знаете:

  • от 6 месеца до 1.5 годинка – Може би според някои родители още е рано да се говори за правила за културно хранене на тази  възраст, но е важно още в този период детето да се приучи на някои неща. Старайте се изцапаната повърхност да е възможно най-малка и винаги обяснявайте на детето защо му слагате лигавничето, с какво го храните и насочвайте вниманието му към купичката.
  • от 1,5 до 2-годишна възраст – Детето вече може да се научи да използва салфетка и лъжица, да мие ръцете си преди хранене. Родителите трябва да проявяват много нежност и търпение спрямо него, като го насърчават за постигнатите умения.

Научете детето си да отговаря на вниманието, насочено към него. В този период, когато се учи да говори, вмъкнете в речника ме думички като „моля“ и „благодаря“. Това най-лесно можете да постигнете с личния  си пример. Изразявайте често благодарността си към него, дори и за всяка дреболия. Например, стояло е кротко, докато чакате на опашката или се е приготвило бързо за разходка. Проявявайте малки жестове на внимание и уважение към него.

Основно правило в етикецията на обличане гласи:„Обличайте се не по-добре и не по-зле от нивото на хората от Вашето съсловие, не по-високо и не по-ниско от вашите материални възможности; ефектно и стилно, спретнато и с вкус.“ 

В тази връзка можете от сега да приучавате вашето дете да оправя дрешките си и да се облича с вкус.Това ще му е от полза, когато порасне.

  • от 3 до 4-годишна възраст: В този период храненето става все по-изтънчено. Детето се научава да ползва и вилица и за хапва супата от към широкия край на лъжицата. Може да го научите да отчупва хляба си над чинията, а не да го рони по масата. Покажете му как да използва салфетката – пръстите се избълсват с краищата, а устните се попиват със средната част. Добре е да се научи, че не трябва да се обляга с лакти на масата и да не се привежда ниско над чинията, да отпива вода след като е глътнало залъка си, да се храни със затворени уста и да не мляска.Към края на този период може да му покажте как да използва нож по време на хранене.

Научете детето да говори спокойно, без да вика , особено в помещенията и в часовете за отдих. Говорете с него нежно и меко, за да му помогнетеда усвои верният тон на говорене.

Изработете у детето навик да се обръща уважително към възрастните   и покровителствено към по-малките. Давайте му личен пример. Учете го от сега как да се държи и взаимодейства с другите. Когато ви каже, че някое дете  му е приятел, защото винаги му дава играчките си, опитайте да продължите разговора, като насочите вниманието му към двустранния процес на приятелството, попитайте дали то също му дава от своите играчки и дали му е приятно да го прави.

Навиците за самообслужване  и спретнатия външен вид вече се превръщат в естествено поведение. Детето може само да следи за външния си вид  и да се грижи за него – само се реши, ползва носна кърпичка, мие ръцете си със сапун и може да почиства зъбите си с четка и паста. Можете спокойно да го включите в избора му на дрехи, допитайте се до него каква дрешка му харесва и с какво иска да е облечено през дадения ден. Това понякога е лесно, защото децата са суетни и искат другите да ги харесват.

/следва продължение/