РЗИ въвежда противоепидемични мерки в детските заведения заради варицелата

Във връзка с повишенат заболеваемост от Варицела от РЗИ- Стара Загора въвеждат противоепидемични мерки в детските заведения с регистрирани случаи. РЗИ контролира спазването на следните противоепидемични мерки:

– провеждане на качествен сутрешен филтър / не се допускат болни деца по групите/
– изолация на засегната група чрез ползване на отделен вход и да не се допуска смесването им с останалите деца от другите деца
– влажно забърсване и проветряване на помещенията.
– при данни за контакт извън детското заведение, контактното дете не се допуска да посещава детското заведение до изтичане на инкубационния период.

Взети мерки от ОПЛ:

при издаване на бележка за контактност на дете, посещаващо ДЗ, същата да бъде след снемане на подробна епидемиологична анамнеза за семейното огнище
да се информира незабавно ДЗ и РЗИ за случай на Варицела
неболедувалите контактни, посещаващи ДЗ, но с контакт извън него, се карантинират за 21 дни, ако в ДЗ няма Варицела
семейното огнище се поставя под карантина за 21 дни за неболедували деца контактни от предучилищна възраст, непосещаващи ДЗ. При точно установена дата на контакта, карантина се налага от 11-я до 21-я ден.

На вниманието на родителите!

Не допускайте контакт на болното Ви дете от Варицела или контактно на Варицела, с други здрави деца по никакви поводи на обществени места.
При висока температура и наличен обрив, не водете детето в амбулаторията, а извикайте личния лекар в дома си спазвайте стриктно указанията му за карантина информирайте своевременно ДЗ.

Варицелата (лещенка) е остро инфекциозно заболяване, което се характеризира със специфичен везикулозен обрив по кожата и лигавиците, придружен с остър сърбеж и висока температура.
Причинява се от Варицела зостер вирус, от семейството на херпес вирусите. Неустойчив във външна среда
Епидемиология
Заболяване с висока контагиозност – характерно е, че ако има болен в семейството, то 80 или 90% от останалите членове, които не са я прекарали, ще се заразят.
Засяга най-често децата между 3 и 9 годишна възраст, но е възможно заболяване при по-малки деца (дори кърмачета), както и при възрастни. Кърмачета до 6-ия месец не боледуват, защото получават антитела от майката, при положение, че тя е прекарала заболяването.
Особено висока е заболеваемостта от варицела през зимните месеци.

Как можем да се заразим?

Източник на инфекцията е болният човек. Предаването от болен на здрав човек се осъществява най-често по въздушно-капков път чрез кихане, кашляне и говорене при тесен контакт с болен и по-рядко с предмети, прясно замърсени със секрет от обривните единици на болния от варицела.

Какъв е инкубационният период?

Интервалът от контакта с вируса до изявата на първите симптоми на заболяването се нарича инкубационен период. При варицелата той е от 10 до 21 дни, средно 12-14 дни.
Болните са заразни от 2-3 дни преди появата на обрива до преминаването и на последната “ пъпка в коричка “. т.е с появата на характерните корички, болният престава да бъде заразен.

Какви са симптомите ?

Началото е грипоподобно – общо неразположение, повишена температура, главоболие, леко изразено възпаление на горните дихателни пътища, които траят 2-3 дни.
На фона на тези първоначални симптоми се появява характерния за варицелата обрив: мехурчета (везикули), пълни с бистра течност, които впоследствие потъмняват, разпукват се и се образува коричка (круста). Тази еволюция трае около 10-14 дни. Кожният обрив при варицелата е силно сърбящ.
Обикновено първите обривни единици се появяват по трупа на тялото и впоследствие се разпространява по главата, лицето, ръцете и краката. Обривът не засяга само дланите и ходилата.
Обривите при варицела се появяват на няколко вълни през ден-два, като всяка вълна се придружава от повишение на температурата до 38 – 39 градуса и влошаване на общото състояние.
Общото състояние обикновено е леко засегнато и се изразява в умерено повишена температура и общо неразположение.
При нормално развитие на обривите не остават белези след оздравяването.

Изгражда ли се имунитет?

Човек се разболява само веднъж в живота си от варицела. След преболедуване се създава пожизнен имунитет.

Как можем да се предпазим от варицела?

Един от най-ефективните начини в предпазването от варицела е спазването на карантинните мерки – болните деца трябва да останат изолирани вкъщи и да не посещават детска градина, детска ясла или училище докато не се покрият с корички всички мехурчета на обрива (с оформянето на коричка болният престава да бъде заразноопасен)
В болшинството от случаите лечението се провежда в домашни условия.
Хоспитализират се (приемат се за лечение в болница) само тежко протичащите случаи или тези с развитие на усложнения.

Каква е прогнозата?

В преобладаващия брой от случаите варицелата протича леко без сериозни усложнения за 10-14 дни.
Кои са най-честите усложнения на варицелата?
Най-честото усложнение е вторичното бактериално инфектиране на обривните мехурчета, най-често вследствие на разчесването им, с развитие понякога на подкожни абсцеси (гнойници). След такова инфектиране на мехурчетата след оздравяването им могат да останат белези по кожата.