Учени съобщават, че са постигнали пробив, разработвайки нов метод за генериране на електричество при ходене, пише Gizmag, цитиран от Агенция „Фокус“.
[ad id=“263680″]
Човешките стъпки съдържат голямо количество енергия, казва Том Крупенкин от Уисконския университет в Медисън, САЩ.
“Теоретични изчисления показват, че могат да се произведат до 10 вата на обувка, а тази енергия се прахосва, отделяйки се под формата на топлина. Общо 20 вата от ходене не е никак малко, особено на фона на енергийните изисквания на повечето съвременни мобилни устройства.”
[ad id=“225664″]
През 2011 година Крупенкин е създал нова техника, която включва проводима течност, взаимодействаща с покрита с нанофилм повърхност. Методът обаче се нуждае от енергиен източник с висока честота, по-висока от тази на човешкото движение.
Затова сега изследователите са съчетали техниката с ново устройство, направено от две плоскости, между които има проводима течност. В долната платка има малки дупчици, които позволяват на въздуха под налягане да влезе, образувайки балончета. Балончетата увеличават размера си, докато се докоснат до горната плоскост, където се спукват. Генерирането на пукащи се балончета задвижва течността напред-назад и произвежда електрически заряд. Учените посочват, че прототипно устройство произвежда приблизително 10 вата на квадратен метър. Според теоретичните изчисления е възможно генерирането на до 10 киловата, изтъква екипът.