Швейцарците вчера заявиха, че не искат имигранти

Референдумът в алпийската страна ще има много и големи последствия в Европа. Вчера 50.3% от швейцарците казаха „да“ на „инициативата срещу масовата имиграция“, лансирана от крайнодясната Швейцарска народна партия (SVP). Така те се противопоставиха на своето правителство, на бизнеса в страната, и на Брюксел, които в един глас предупреждаваха, че ограничаването на правото на свободно движение на хора ще изолира Швейцария, ще навреди на икономиката й и ще минира отношенията й с ЕС. Но макар и само с 30 000 гласа надделяха онези, които алармираха, че страната се пръска по шевовете от наплива на чужденци, отнемащи работни места, вдигащи наемите и поставящи под натиск здравната и образователната система. И изпратиха послание до много държави в Европа, където се води подобен дебат.

Европейският съюз ще преразгледа отношенията си с Швейцария, след като страната върна отново квотите за имигранти от ЕС, съобщи АФП. Резултатът може да анулира редица споразумения между Берн и Брюксел, включително икономически. Освен работна ръка, Швейцария допуска свободно фирми от ЕС до обществени поръчки.

“ЕС ще проучи последствията на тази инициатива за двустранните ни отношения с Швейцария като цяло”, каза вчера Еврокомисията в изявление. Зам.-шефката на ЕК и еврокомисар по правосъдието Вивиан Рединг заяви пред “Файненшъл таймс”, че “единният пазар не е швейцарско сирене – не може да има единен пазар с дупки в него”. Германската канцлерка Ангела Меркел видя “значителен проблем” след вота. Финансовият министър Волфганг Шойбле предупреди, че това “ще създаде редица проблеми на Швейцария в куп сфери”. Германия е най-големият търговски партньор на Швейцария в Европа, а ЕС е най-големият пазар на Берн, пише „Труд“.