Търсещите информация в мрежата се мислят за по-умни от четящите и учещите по класическия начин

Потребителите на интернет, и най-вече на търсачките, смятат, че са по-умни от останалите хора. Това показват резултатите от проучване на университета Йейл, съобщава Telegraph.

Сърфирането в интернет и наличието на толкова много информация само на няколко клика разстояние, създава „много неточна“ представа в хората за нивото на тяхното собствено познание. Това води до свръхувереност при взимането на решения, коментират учените. Те са направили няколко експеримента с около хиляда участници.

[ad id=“225664″]

Резултатите показали, че хората, които са научили някаква информация с помощта на интернет, смятат, че са много по-запознати с темата като цяло спрямо хората, които разчитат на книги или учители. Освен това интернет потребителите смятат, че имат по-бърза мисъл. Те обаче не разбират, че знанието не идва от тях, а е външно за мозъка им. Това води до много по-лесното забравяне, защото се разчита, че информацията винаги ще е налична и на един клик от тях.

[ad id=“263680″]

Любопитното е, че черпещите знания основно от мрежата се смятат за по-знаещи дори когато не намират конкретен отговор на въпроса си, защото в търсенето виждат маса друга информация. Несистематизираното знание и данни обаче не са реално познание и чрез тях не се изграждат механизмите на истинското знание – вникване, трайно разбиране и запомняне, способност за комбиниране на знания с цел решаване на казуси и проблеми.

Наред с огромните си предимства, интернет, може би носи и негативни тенденции за човешкия ум и развитието му, смятат учените.