Мина ли ви вече Великденско-Гергьовденското хапване? Сигурно. Сега мечтаете ли си за нещо вкусно, което да е по-различно от всекидневните манджи? Вероятно. Ще се влюбите ли в това ястие? ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!
[ad id=“225664″]
И така. Ще започнем с продуктите:
Телешко месо – когато правя Бьоф Бургиньон, както е оригиналното име, не се старая да купувам скъпо месо, защото е излишно. Достатъчно е да го почистите внимателно, ако има по големи жили и ципи. Вие сами си преценете колко ядете, но за трима ящни, да хапнем два пъти, взимам 1-1,200 кг.
Лук – глави стар лук, около 1 кг ни е достатъчен.
Моркови – също около 1 кг.
Гъби – ние си ги обичаме, така че и повече от килце все си е добре.
Магданоз 1 връзка.
Брашно – 4-5 с.л.
Червен пипер – 4-5 с.л.
Доматено пюре – 100 грама, но ако нямате под ръка, може да го пропуснете.
Чесън – 3-4 скилидки.
5 кубчета телешки бульон. Ако имате готов – ползвайте него. Нужен е 1 литър.
Червено вино. България и Франция се гордеят с вината си. Ако имате домашно – ползвайте него. Ако не – купете някое, което ви е харесало за пиене. Или помолете съсед, подкупвайки го с порция Бьофче. Нужно ви е половин литър.
Олио – около кафена чашка.
Мащерка, дафинов лист – сухи, разбира се.
Сол – никой от нас не обича в рецептите „сол на вкус“, но си е така. Около 1 с.л.
Черен пипер – 1 ч.л.
[ad id=“263680″]
Телешкото се реже на хапки, гъбите, морковите и лука на по-едри парчета, чесъна на филийки.
От тук нататък има два пътя. Първият е да сложите всичко в гювеч или голяма тенджера, да ги бутнете във фурната с 2-3 чаши вода и да мисли 6-7 часа, докато месото почне да се разпада. После брашното в студена вода – и сгъстявате леко. Консистенция – гъста яхния. Накълцвате магданоз и поръсвате върху порциите. Това е.
Втория начин е тертиплийски. Бавен, много цапотене покрай печката и много мръсни съдове, но е страхотен резултата.
Месото трябва да се подсуши в кухненска хартия.
Първо го запържвате. Това се прави в дълбока тенджера на малки порции в много сгорещено олио – трябва да започне да пуши, за да сте сигурни, че е готово. Слагат се по няколко хапки в мазнината и се завъртат, за да хванат приятен кафяв цвят. Ако сложите голямо количество месо – температурата ще падне и то ще почне да се готви, а не това е идеята. Изпържените мръвки събирате в голяма тенджера или гювеч, в който ще готвите.
Изпържете лука в същата мазнина и го пратете на гости на месото. Морковите– по същия начин. Когато всичко ви е събрано ръснете отгоре половината сол и черен пипер. Добавете брашното и раздрусайте добре гювеча. Брашното трябва да покрие телешкото.
Сложете в загрята на 250 градуса фурна за 5 минути. Извадете, раздрусайте и отново във фурната за 5 минути. Всичко това се прави без да слагате капак на съда. Целта е да хване месцето добър цвят.
Върнете в тенджерата, в която пържихте. Сипете виното и половината разтворен бульон – горещ, разбира се. Добавете червения пипер, доматеното пюре, чесъна и оставете да къкри на много слаб огън поне час.
[ad id=“236993″]
Отново прехвърлете в гювеча, добавете останалия бульон – горещ, вече си знаете и го оставете да мисли във фурната на 150 – 170 градуса поне четири часа. След 3,5 часа прибавете и гъбите. Опитайте как е на сол, ако е нужно добавете малко, същото важи и за черния пипер.
Ястието е готово, когато месото се разделя с вилица. Ако ви е рядко – добавете малко брашняна каша, ако е гъсто – бульон. Вместо с брашно може да го сгъстите другояче – вадите течността и я оставяте да къкри на котлона бавно, за да се редуцира. После – пак в гювеча.
Ако вече не ви е примързяло – направете малко картофено пюре или сварете ориз за гарнитура. После – в дълбока чиния, ръсите с накълцан магданоз и си връзвате ушите за главата, че ще плющят, толкова е вкусно.