Българските потребители вече ще имат възможност да се възползват от предимствата на свободния пазар на електроенергия. Преминаването от регулирани към свободни цени на електроенергия ще е успешно при гарантирана защита на уязвимите клиенти. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова представи механизма за защита на уязвимите клиенти.
Под „уязвими клиенти“ се разбира битови клиенти, които поради възраст, здравословно състояние или доход са в риск от социално изключване във връзка със снабдяването и потреблението на електрическа енергия и се ползват от мерки за социална защита, за осигуряване на необходимите им доставки на електрическа енергия.
Дефинираната група от уязвими клиенти са: лица над 70-годишна възраст, живеещи сами и получаващи доход само от пенсии до размера на определената линия на бедност в страната за съответната година, лица с над 90 на сто намалена работоспособност, с определена чужда помощ, семейства с деца с увреждания, с определена чужда помощ и лица и семейства, получаващи целеви помощи за отопление по реда на Закона за социално подпомагане.
Разработените мерки за защита на уязвимите клиенти в България, се делят на финансови, нефинансови и дългосрочни. Съгласно тях се очаква групата на уязвимите клиенти да включва приблизително към 1,1 млн. души или около 14% от населението.
Въвеждането на социална тарифа ще е временна мярка, която предвижда до 100 кВтч на месец за домакинство, което ползва услугите на централно топлоснабдяване или природен газ за подгряване на вода за битови нужди, или до 150 кВтч. за лице/домакинство, ползващо ел. бойлер за топла вода, извън нуждите за отопление. Според механизма за определяне на социалната тарифа помощта ще покрива приблизително 70% от цената на електроенергията, коeто представлява около 33% от крайната сметка на уязвимите клиенти, с мрежови такси, компонентата задължения към обществото и ДДС.
Създаването на регистър на уязвимите клиенти, на които не би могло да се спира електроенергията, поради здравословно състояние, забрана за преустановяване електроснабдяването през зимния период и възможност за преструктуриране на дълговете са част от разработените нефинансови мерки.
Друга част от предвидените нефинансови мерки са провеждането на информационни кампании, безпристрастни и достоверни инструменти, онлайн платформи, както и създаването на етичен кодекс, който да разпише правила за добро поведение на доставчиците във връзка със снабдяването на електрическа енергия.