Нов закон урежда правата на хората в кома и с деменция

Правителството прие проект на промени в Закона за физическите лица, в който се регламентират правата на хората с ментални увреждания.

За първи път в българското законодателство се уреждат правата на хората в будна кома. Това ще стане с промени в Закона за физическите лица, които бяха приети днес от кабинета и представен от зам.-министъра на правосъдието Вергиния Мичева, съобщи bTV.

„Досега, ако някой изпадне в будна кома, го чакат или да умре, или да се събуди. Много често тези хора имат имущество и могат да платят за своето лечение, но досега нямаше уредба какво се прави в такъв случай“, уточни Мичева.

Зам.-министърът напомни, че срещу България има две осъдителни решения от Европейския съд по правата на човека за нарушаване на правата на хората с психични, ментални увреждания и има още едно висящо дело. През 2014 г. Конституционния съд (КС) задължи парламента да приеме законодателство, което да отговаря на съвременните изисквания и да отмени запрещението.

Основната идея на новия законопроект е, че всички хора се раждат равни пред закона, дори и хората с ментални увреждания имат право да упражняват самостоятелно своите права. С новия законопроект се дава възможност на хората с психични увреждания и деменция да получат подкрепа в области, в които не могат сами да се справят. За целта в законопроекта са предвидени два механизма – мерки за подкрепено вземане на решение и мерки в ситуация на риск, обясни зам.-министърът.

Проектозаконът ще позволи на родители на деца с психически заболявания да могат да планират след смъртта си какво ще се случи с децата им. Чрез него ще може да планираме, ако изпаднем в деменция, какво да ни се случи, което ще стане чрез подаването на предварителна декларация.

Предвидени са и сериозна наказателна отговорност за лица, които злоупотребят с хора с психични, ментални или интелектуални увреждания.