В класация за най-добра за майчинство страна, България е на 44-то място

Децата, родени от образовани жени, имат по-големи шансове да са здрави

[ad id=“225664″]

Норвегия е най-добрата държава за майчинство в света, а най-зле за майките е в Сомалия, показва годишна класация на неправителствената организация „Спасете децата“ (Save the Children), предаде Франс прес. В класацията, в която са включени 179 държави, България заема 44-тото място, пише „Дарик“.

Финландия, която миналата година е заемала първото място, сега е на второ. Трета е Исландия. Австралия е девета и е единствената неевропейска страна в първата десетка. Канада е на 20-а позиция, Франция – 23-а, Великобритания – 24-а. За жените във Великобритания има два пъти по-голяма опасност от смърт при бременност или раждане от жените в Полша и Беларус. Опасността за бъдещите британски майки е по-голяма, отколкото в Чехия или България, пише британският в. „Мейл“. Рискът от смърт при бременност или раждане във Великобритания е 1 на 6900.

[ad id=“263680″]

Съединените щати заемат 33 (непосредствено преди тях са Япония, Полша и Хърватия). Американските жени са изложени на десет пъти повече рискове да умрат при раждане, отколкото полякините, и са най-застрашените по този показател от всички развити страни. Вашингтон държи рекорда по детска смъртност сред 24-те най-богати столици със 7,9 починали бебета от 1000 раждания. В Стокхолм и Осло този показател е 2 на 1000. Сред основните критерии са майчинското здраве, образованието, равнището на доходите, статута на жените, политическото им представителство. Децата, родени от образовани жени, имат по-големи шансове да са здрави. Делът на жените в управлението е критерий, защото силно участие на жени в политиката е важно за определянето на политиката към семейството, отбелязва „Мейл“. Последните десет в класацията са африкански страни. 169-о място поделят Сиера Леоне и Хаити, следвани от Централноафриканската република и ДР Конго. В девет от тези десет африкански страни има въоръжени конфликти.

[ad id=“236993″]

Тези числа потвърждават, че икономическото богатство на дадена страна не е единственият фактор за благополучие на майките. Председателката на „Спасете децата“ Карълайн Майлс подчертава, че норвежците наистина са богати, но освен това те инвестират богатството си в здравето на майките и децата, което за тях е много висок приоритет.

Вижте подреждането и доклада на организацията Save the Children