Крайник на плъх е отгледан в лаборатория в Масачузетската болница (MGH) с напълно функционираща кръвоносна система и мускулна тъкан.
Роботизираните ръце и крака за хора с ампутирани крайници са вече реалност и все повече се усъвършенстват, но вече може би не е далеч денят, в който хирурзите ще могат да трансплантират крайник, използвайки собствения биологичен материал на пациента. Доказателство за това е публикация от тази седмица в списание Biomaterials, в която се съобщава, че напълно функциониращ крайник на плъх с мускули и вени е вече отгледан в лаборатория от стволови клетки, пише ОFFNews
„Изграждането на функционален биологичен заместител е особено предизвикателство – крайниците съдържат мускули, кости, хрущяли, кръвоносни съдове, сухожилия, връзки и нерви – всеки от които трябва да бъде възстановен и изисква специфична носеща конструкция, наречена матрица“, заяви изтъква д-р Харалд От (Harald Ott) от Департамента по хирургия и Центъра за регенеративна медицина към MGH и водещ автор на доклада.
Проблемът се решава с помощта на техника, вече използвана за лабораторно отглеждане на органи:
Първата стъпка се нарича „decel“, съкратено от decellularisation (премахване на клетките) – органи от мъртви донори са третират с препарати, които да махнат меките тъкани, оставяйки само „скелета“ на органа (матрицата), изграден предимно от инертен белтък – колаген. Това запазва цялата сложна структура на първоначалния орган. В случая на предния крак на плъх, това включва колагеновите структури, които образуват кръвоносните съдове, сухожилията, мускулите и костите.
Във втория етап – „recel“ (т.е. recellularisation) плътта на органа „се заселва“ с клетки чрез посявка на матрицата със съответните клетки от реципиента. След това тази матрица се подхранва в биореактор, позволяващ новата тъкан да расте и да колонизира „скелета“.
Тъй като нито една от меките тъкани на донора не остава и се използва собствения генетичен материал на пациента се намалява риска от отхвърляне на транспланта и няма нужда от имуносупресивни лекарства.
Тази техника е използвана за създаване на бъбреци, черен дроб, сърце и бели дробове (засега само при животни за изследователски цели). Това се прави за първи път за крайник.
„Това е научна фантастика, даваща живот“, казва Даниел Вайс (Daniel Weiss) от Университета на Върмонт, който работи върху регенерацията на бял дроб.